VIDEO! Italia, debut cu dreptul la Mondial, in fata Angliei! ‘Parca aveam halucinatii pe teren!’ Cine a declarat asta!

Campionatul Mondial din Brazilia ofera in continuare meciuri si faze spectaculoase. Duelurile Anglia – Italia, Coasta de Fildes – Japonia si Coasta de Fildes-Japonia nu i-au dezamagit pe microbisti.

Suporterii englezi au impanzit tribunele stadionului din Manaus la derby-ul grupei D, dintre Anglia si Italia, insa cei care s-au bucurat la final au fost italienii.
Squadra Azzurra s-a impus in fata trupei lui Roy Hodgson, scor 2-1, la finele unui meci de exceptie.
Echipa lui Cesare Prandelli a deschis scorul in minutul 35, Marchisio marcand cu un sut superb la 20 de metri.
Englezii au reactionat foarte repede si au restabilit egalitatea dupa doar doua minute. Sturridge a reluat o centrare a lui Rooney fara a-i da vreo sansa lui Sirigu, cel care l-a inlocuit in ultimul moment in prima echipa a italienilor pe Buffon, accidentat la antrenament. Scorul final a fost stabilit insa de in minutul 50, cand Candreva l-a ridiculizat pe Baines si a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Balotelli.

„Era important sa incepem cu o victorie. N-a fost deloc usor sa jucam astazi. Parcm am avut halucinatii din cauza caldurii. Echipa a aratat ca are caracter si a obţinut un succes meritat cu Anglia”, a spus autorul primului gol al italienilor, Marchisio.

In ciuda importantei victorii cu Anglia, italienii nu sunt lideru in grupa D dupa prima etapa, pentru ca in celalalt duel din grupa, Costa Rica a produs supriza si s-a impus cu 3-1 in fata Uruguayului, dupa ce Forlan si compania deschisesera scorul, din penalty.

Un alt meci spectaculos a fost si cel dintre Coasta de Fildes si Japonia, care a consemnat din nou o rasturnare de scor. Japonia a condus cu 1-0 la pauza, dar intrarea lui Drogba in minutul 62 a schimbat total jocul ivorienilor, care au egalat si au marcat golul victoriei la interval de doar 2 minute.

Vezi aici programul complet al meciurilor, loturile celor 32 de echipe si stadioanele pe se joaca in Brazilia!

FOTO si VIDEO! Prima surpriza la Mondialul brazilian! Campioana mondiala en-titre, umilita!

VIDEO! Cum a umbrit Nishimura victoria gazdelor din meciul de deschidere!