Ziua europenilor la Mondialul brazilian. Franta si Germania s-au calificat in sferturi, dar nu fara emotii

Germanii au avut nevoie de prelungiri pentru a se impune in fata Algeriei, iar Franta a castigat contra Nigeriei dupa golul marcat de Pogba, pe final de meci (80) si autogolul lui Yobo (90+2).

Echipa lui Didier Deschamps nu a avut deloc un meci usor in fata africanilor. Nigerienii au avut si un gol anulat in debutul partidei. Emenike a fost cel care a marcat in minutul 18, dar reusita nu a fost validata pe motiv de ofisde.
Francezii au bifat prima ocazie mare de poarta in minutul 22, prin Pogba, care a sutat bine, din vole, dar portarul Enyeama a reusit sa respinga. Iar in minutul 39, Debuchy a ratat de putin tinta.
Africanii au avut si ei o  sansa importanta inainte de pauza, dar sutul lui Emenike din afara careului a fost respins de Lloris.

Nigeria inceput bine si partea a doua a jocului, dar portarul francez a reusit sa scoata si sutul lui Odemwingie (64′).  Elevii lui Deschamps au inceput sa forteze apoi, iar rezultatele s-au vazut. Moses a scos din fata liniei portii migea trimisa de Benzema(70′), Cabaye a tintit bara din 20 de m(77), iar Enyeama a respins de sub bara mingea trimisa de acelasi Benzema(79′).
Golul a venit cu zece minute inainte de final de la Paul Pogba, care a inscris cu capul dupa o greseala a portarului nigerian. Nu s-a incheiat insa doar 1-0 pentru ca Yobo a inscris in propria poarta in minutele de prelungiri.
In cealalta optime de finala disputata luni, Germania nu a avut deloc viata usoara in fata echipei care a furnizat supriza Cupei Mondiale in faza grupelor.
Algeria a inceput  si ea  meciul cu un gol anulat pentru ofside(17′) si cu ocazia  lui Ghoulam care din careul mic a trimis putin pe langa(18′).
Echipa lui Joachim Low a reactionat abia pe finalul primei reprize cand Gotze a avut o sansa buna de a marca dar nu a reusit sa-l invinga pe M’Bohli.
Dupa pauza nemtii au aratat un alt joc, ocaziile inmultindu-se la poarta algerienilor, insa Mustafi(49′), Lahm(55′) sau Schurrle(61′) nu au reusit sa puncteze, iar Algeria a prins din nou curaj. Neuer a iesit in afara careului si a respins cu capul o minge adresata lui Slimani(72′), iar apoi Feghouli a trimis putin pe langa poarta(74′).
Germania a incheiat in atac repriza a doua, dar fara rezultat pe tabela, iar meciul a ajuns in prelungiri.
Schurrle a mai potolit emotiile nemtilor imediat dupa relarea jocului, marcand cu calcaiul din careul mic(92), iar in minutul 120, Ozil a majorat avantajul Germaniei.
Algeria a incheiat insa frumos experienta de la Mondialul brazilian, prin golul marcat de Djabou inainte de fluierul de final al meciului.

Africanii au parasit Cupa Mondiala, iar Germania va intalni Franta in sferturi, vineri, de la ora 19, pe Stadionul Maracana.

1. Romania- un sac cu mere de placinta Blog de factraisma Cei care au dispoziţia de a da la o parte petele negre sau părţile bătute descoperă că de multe ori merele de plăcintă sunt mult mai dulci dece2t unele mere de calitatea I. Şi se pot consuma ce2te două eenainte de masă .