FOTO! Germania este noua campioana mondiala! Nemtii si-au adjudecat al patrulea titlu mondial din istorie

Copa do Mundo s-a incheiat! Selectionata Germaniei a adus trofeul in Europa , dupa o partida  ”nebuna” in fata Argentinei lui Messi. Nemtii au marcat golul victoriei abia in cea de-a doua repriza de prelungiri.     Mario Gotze a devenit eroul nemtilor, dupa golul reusit in minutul 113 al partidei cu Argentina. Echipa antrenata de Joachim Low  este prima echipa din Europa care reuseste sa castige titlul mondial pe continentul american. Cu acest trofeu, Germania ajunge la cel de-al patrulea titlu mondial castigat. [youtube aA1dSOfiW7M] [nggallery id=6328] Parcursul Germaniei la Cupa Mondiala 2014: Grupa D Germania- Portugalia 4-0 Germania -Ghana 2-2 Germania - Sua 1-0 Optimi: Germania- Algeria 2-1 Sferturi: Germania - Franta 1-0 Semifinale: Germania - Brazilia 7-1 Finala: Germania - Argentina 1-0 Marea finala a  Campionatului Mondial de fotbal 2014 a fost gazduita  pe stadionul "Maracana" din Rio de Janeiro. Germania: Neuer, Lahm, Boateng, Hummels, Howedes,  Kramer (Schurrle ’31), Schweinsteiger, Muller, Kroos, Ozil (Mertesacker ’120), Klose (Gotze ’88). Argentina: Romero, Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo, Biglia, Mascherano, Perez (Gago ’86), Higuain (Palacio ’78) , Messi, Lavezzi (Aguero ’45). Arbitru: Nicola Rizzoli; Renato Faverani, Andrea Stefani (toţi din Italia); arbitru de rezervă: Carlos Vera (Ecuador)

Copa do Mundo s-a incheiat! Selectionata Germaniei a adus trofeul in Europa , dupa o partida  ”nebuna” in fata Argentinei lui Messi. Nemtii au marcat golul victoriei abia in cea de-a doua repriza de prelungiri.

Mario Gotze a devenit eroul nemtilor, dupa golul reusit in minutul 113 al partidei cu Argentina.

Echipa antrenata de Joachim Low  este prima echipa din Europa care reuseste sa castige titlul mondial pe continentul american. Cu acest trofeu, Germania ajunge la cel de-al patrulea titlu mondial castigat.

Germania – Argentina 1-0

Marea finala a  Campionatului Mondial de fotbal 2014 a fost gazduita  pe stadionul „Maracana” din Rio de Janeiro.

Germania: Neuer, Lahm, Boateng, Hummels, Howedes,  Kramer (Schurrle ’31), Schweinsteiger, Muller, Kroos, Ozil (Mertesacker ’120), Klose (Gotze ’88).

Argentina: Romero, Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo, Biglia, Mascherano, Perez (Gago ’86), Higuain (Palacio ’78) , Messi, Lavezzi (Aguero ’45).

Arbitru: Nicola Rizzoli; Renato Faverani, Andrea Stefani (toţi din Italia); arbitru de rezervă: Carlos Vera (Ecuador)

1. It’s good to get a fresh way of lonkoig at it.