Brazilia rateaza podiumul mondial. Olanda a castigat finala mica si a incheiat Cupa Mondiala pe locul 3

Selecao nu a reusit sa-si ia revansa dupa rusinea cu Germania(1-7). O victorie contra batavilor putea fi o palida consolare pentru ratarea marii finale, insa partida de pe Estadio Nacional nu a adus decat o noua dezamagire.

Daca este ceva care va ramane tuturor in minte de la meciurile jucate de echipa auriverde la Cupa Mondiala 2014, dincolo de umilinta cu Germania este cu siguranta, atmosfera incredibila creata de brazilieni la intonarea imnului national. Atmosfera, care s-a repetat si la ultima reprezentatie de la acest Mondial a Selecao. Trecand peste rusinea suferita in urma cu 4 zile, mii de oamenii au cantat din nou la unison alaturi de elevii lui Luiz Felipe Scolari.
Olandezii au stricat insa repede mirajul de pe Estadio Nacional. Era minutul 2, cand Robben a scapat spre poarta Braziliei, iar capitanul Thiago Silva l-a fautat. Era in afara careului, dar arbitrul Djamel Haimoudi a dat penalty si Van Persie a deschis scorul.
Minutul 17 a mai adus o reusita in contul batavilor. Blind l-a invins pe Julio Cesar dupa o centrare de pe dreapta a lui Robben si brazilenii din tribune s-au temut ca o sa revada filmul cu Germania.
Nu a fost chiar asa, dar Selecao nu a reusit nici revenirea care putea sa-i mai spale din pacate.

Brazilia ar fi putut marca totusi in debutul reprizei secunde. Oscar a cazut in careul olandez dupa un duel cu Blind, insa in loc de penalty, arbitrul argerian i-a dat galben pentru simulare(68′).
Wijnaldum le-a mai dat o lovitura brazilienilor in prelungiri, realizand  un scor de forfait cu un sut la coltul scurt.

Brazilia -Olanda 0-3 si, sub privirile dezamagite ale lui Neymar, aflat pe banca, Selecao a incheiat in genunchi Copa do Mundo, cu zece goluri incasate in ultimele doua meciuri.

Marea finala dintre Germania si Argentina se joaca duminica, de la ora 22.