Calificare cu emotii in sferturi pentru Selecao! Brazilienii au tremurat la penalty-uri! Care este a doua sfert-finalista!

Chile a demonstrat ca faptul ca a trecut de grupe nu a fost o intamplare. Vidal si compania au tinut in sah echipa gazda, care a reusit sa se impuna dramatic, doar dupa loviturile de departajare.

Selectionata pregatita de Luis Felipe Scolari a deschis scorul, in minutul 18, prin David Luiz. Neymar a centrat din corner, Thiago Silva a deviat, iar fundasul central a finalizat din careu, pentru 1-0.
Chilienii au revenit insa repede in joc. in minutul 32, Alexis Sanchez restabilind egalitatea cu un sut la coltul lung.

Ambele echipe au trecut apoi pe langa ocazii imense, dar niciuna nu a mai reusit sa inscrie.

Fred, singur cu Bravo a trimis peste din 6 m(40), iar Aranguiz a fost blocat dupa ce a scapat fata in fata cu Julio Cesar(44′).
Chile a incheiat in ofensiva prima repriza si cu o posesie superioara(57%).
Partea a doua a meciului a inceput cu un gol anulat pentru gazde. Hulk a preluat mingea cu mana si a inscris, dar arbitrul Webb a fost pe faza (55′).
Pana in minutul 90′ Brazilia a mai ratat si alte sanse prin Jo, Neymar si Hulk, iar de partea Aranguiz i-a dat emotii lui Julio Cesar .
S-a intrat in prelungiri, insa nici cele 30 de minute suplimentare de joc nu ar adus vreo modificare pe tabela, desi Pinillla ar fi putut da lovitura in minutul 120 , cand a trimis in transversala portii braziliene.
Loteria penalty-urilor a decis in final echipa calificata in sferturi. Acelasi Pinilla a ratat si primul 11 m al chilienilor, dupa ce David Luiz transformase prima lovitura.
A urmat apoi cate o ratare de fiecare parte, brazilianul Willian a trimis pe langa, iar Julio Cesar a aparat sutul lui Alexis Sanchez.
Marcelo a majorat avantajul gazdelor la a treia serie de penalty-uri, dar Aranguiz a marcat si el si a prelungit suspansul, mai ales ca imediat dupa, Bravo a respins sutul lui Hulk, iar Diaz a punctat restabilind egalitatea(2-2).
Ultimele lovituri din seria de 5 a fost decisive, Neymar a inscris , iar Hara a trimis in bara(3-2).
Brazilia s-a impus cu 4-3 si merge in sferturile de finala ale Mondialului, unde va intalni Columbia, echipa care s-a impus in cel de-al doilea meci din optimi in fata Uruguayului, scor 2-0. Rodriguez a reusit dubla(28′, 50′) pentru echipa lui Jose Pekerman si i-a trimis acasa pe Forlan si compania.