Brazilia merge in semifinalele Cupei Mondiale, dar fara Neymar! Ce a patit superstarul brazilian!

Selecao si-a schimbat fata pentru meciul din sferturi si a trimis acasa revelatia Columbia, castigand cu 2-1 in fata echipei lui Jose Pekerman. In celelalt meci disputat vineri, Germania a obtinut calificarea dupa un joc lipsit de spectacol, cu Franta.

Brazilia a inceput perfect meciul cu Columbia de la Fortaleza. Capitanul Thiago Silva a marcat cu genunchiul din careul mic, profitand de o eroare de marcaj a lui Sanchez. Echipa lui Felipe Scolari nu le-a permis columbienilor sa mai etaleze jocul aratat in optimi si grupe. Selecao s-a inchis bine in aparare si a ramas periculoasa in ofensiva, Ospina avand ceva de lucru pana la pauza.
Elevii lui Jose Pekerman au reusit sa trimita si ei mingea in poarta lui Julio Cesar in debutul reprizei a dpua, insa golul lui Yepes a fost anulat pentru offside(66′), iar doua minute mai tarziu David Luiz avea sa dea lovitura, sut perfect din lovitura libera de la 30 de metri si gazdele au condus cu 2-0.
Meciul nu era insa jucat, pentru ca in minutul 77, Carlos Velasco Carballo a dictat penalty pentru columbieni la o interventie a lui Julio Cesar asupra lui Bacca. James Rodriguez a tranformat, iar ultimele 15 minute au fost de foc.

Columbia a pus presiune in jumatatea Braziliei, care l-a pierdut si pe Neymar. Sperstarul brazilian a iesit plangand, pe targa, de pe teren dupa ce a fost lovit cu genunchiul in spate de Zuniga si foarte probabil nu va mai putea evolua la acest Mondial.

Brazilia va infrunta in penultimul act al Cupei Mondiale, Germania, echipa care a trecut de Franta, scor 1-0 in celalalt meci din sferturi disputat vineri. Golul marcat de Mats Hummels in minutul 13 a fost suficient pentru le a asigura nemtilor a patra calificare consecutiva in semifinale la Mondiale.

Brazilia – Germania se joaca marti, 8 iulie de la ora 23.

Sambata se stabilesc celelalte doua echipe din Careul de asi, dupa ultimele jocuri din sferturi, Argentina -Belgia (ora 19) si