S-a definitivat tabloul optimilor de finala ale Campionatului Mondial Brazilia 2014! Care este marea surpriza!

Meciurile din cadrul grupelor s-au incheiat joi seara. De sambata incep jocurile eliminatorii! 6 echipe din Europa, 5 din America de Sud, 3 din America Centrala si de Nord si 2 din Africa vor lupta pentru un loc in sferturile de finala.

Joi seara s-au elucidat ultimele necunoscute de pe tabloul optimilor de finala, echipele calificate din grupele G si H.

Selectionatele Germaniei si Statelor Unite ale Americii merg mai departe din Grupa G, iar Portugalia si Ghana au fost eliminate.

In meciurile din ultima etapa a grupei G, Germania a invins la Recife, cu scorul de 1-0 (0-0), SUA, unicul gol al meciului fiind marcat de Thomas Muller, in minutul 55, iar celalalt joc al grupei,  dintre Portugalia si Ghana s-a incheiat cu scorul de 2-1 (1-0), pentru lusitani. Golurile portughezilor au fost marcate de Boye ’31 autogol si Ronaldo ’80, in timp ce pentru ghanezi a inscris Gyan, in minutul 57. Victoria contra africanilor nu i-a putut ajuta insa pe Cristiano Ronaldo si compania sa obtina un loc in optimi, Portugalia incheind grupa pe pozitia a treia, cu un golaveraj inferior americanilor.

Clasamentul final al grupei G: 1. Germania – 7 puncte, 2. SUA – 4 puncte (golaveraj 4-4), 3. Portugalia – 4 puncte (golaveraj4-7), 4. Ghana – 1 punct.
Marea surpriza a optimilor avea sa vina insa din Grupa H, de unde reprezentativa Algeriei a reusit performanta de a se califica, in premiera în optimile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a incheiat la egalitate, scor 1-1, ultimul meci din grupa, disputat joi, la Curitiba, in compania Rusiei.
Echipa lui Capello a fost cea care a deschis scorul prin Kokorin inca din minutul 6, dar africanii au egalat in minutul 60, prin Slimani si merg mai departe la Mondialul brazilian.
Cealalta echipa calificata din grupa H, Belgia , desi a jucat in inferioritate numerica din minutul 45, dupa ce Steven Defour a fost eliminat, a invins joi, la Sao Paulo, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Coreei de Sud, unicul gol al intalnirii fiind marcat de Vertonghen, in minutul 78.

Clasamentul final al grupei H este urmatorul: 1. Belgia – 9 puncte, 2. Algeria – 4 puncte, 3. Rusia – 2 puncte, 4. Coreea de Sud – 1 punct.
Astfel, duelurile din optimile de finala sunt urmatoarele:

Brazilia- Chile, Columbia-Uruguay, Olanda-Mexic, Costa Rica-Grecia, Franta -Nigeria, Argentina-Elvetia, Germania-Algeria si Belgia-SUA
Meciurile din optimi se vor disputa, incepand de sambata, dupa urmatorul program:

Brazilia – Chile – sambata, 28 iunie – ora 19:00

Uruguay – Columbia – sambata, 28 iunie – ora 23:00

Olanda – Mexic – duminica, 29 iunie – ora 19:00

Costa Rica – Grecia – duminica, 29 iunie – ora 23:00

Franta – Nigeria – luni, 30 iunie, ora 19:00

Germania – Algeria, luni, 30 iunie, ora 23:00

Argentina – Elvetia – marti, 1 iulie, ora 19:00

SUA -Belgia -marti, 1 iulie, ora 23:00