Franta – Elvetia 5-2, meciul cu cele mai multe goluri marcate la Mondialul din Brazilia! VIDEO!

Cu doua victorii in Grupa E, francezii si-au asigurat deja prezenta in optimi.

Dupa 3-0 cu Honduras in primul joc de la Mondial, Franta a defilat in fata Elvetiei vineri seara, la Salvador de Bahia. Pana in minutul 73, echipa lui Didier Deschamps a facut un adevarat galop de sanatate, marcand de 5 ori.

Giroud a dat startul asatului la poarta elvetianului Benaglio in minutul 17, cand a inscris cu capul din 11 m, dupa o centrare a lui Valbuena. Matuidi a majorat avantajul peste doar un minut, cu un sut la coltul scurt. Benzema a avut sansa de a face 3-0 inca din minutul 32, insa a ratat penalyul pe care tot el l-a obtinut, dupa ce a fot faultat de Djourou. Totusi, inainte de a pleca la vetsiare, francezii au reusit sa mai inscrie o data, prin Vlabuena(40′). Iar dupa pauza, Benzema si-a luat revansa si a punctat si el, dupa ce a fost servit de Pogba, pentru ca in minutul 73, Sissoko sa faca 5-0 cu un sut la colutul lung din 18 m.
Pe finalul jocului, treziti din pumni, elvetieni au reusit sa marcheze si ei de doua ori, Djemaili a inscris mai intai dintr-o lovitura libera de la 25 de metri(81′), iar Xhaka a inchis tabela in minutul 87(5-2).
Asta desi, Benzema a mai punctat si el o data cu o executie de exceptie, voleu de la limita careului, insa golul nu a fost validat, fiind inscris la o secunda dupa ce arbitrul fluierase finalul partidei.
In urma acestei victorii, Franta este ca si calificata in optimi.

Costa Rica merge mai departe, Anglia pleaca acasa

Surpriza vine insa din Grupa D, acolo unde sansele oricum infime ale englezilor de a mai spera la o calificare in faza urmatoare a competitiei au fost spulberate dupa ce Costa Rica a reusit vineri sa invinga Italia(0-1). Unicul gol al partidei disputate pe stadionul Pernambuco din Recife a fost inscris cu capul in minutul 44 de Bryan Ruiz, dupa o centrare a lui Junior Diaz.

Costa Rica este, deocamdata, marea surpriza a Campionatului Mondial din Brazilia, echipa lui Luis Pinto fiind prima calificata in optimi, din ‘grupa mortii’, o grupa cu trei foste campioane mondiale, Italia, Anglia si Uruguay.

S-a incheiat cu tiki-taka! Campioana mondiala en-titre, prima eliminata de la Copa do Mundo 2014! VIDEO!

VEZI SI:

VIDEO! Ochoa a facut meciul vietii, in fata lui Neymar si compania! Brazilia a remizat cu Mexicul

Cristiano Ronaldo, in lacrimi! Portugalia, zdrobita de Germania, in Brazilia! Vezi VIDEO!

VIDEO! Primul meci din grupa F, Argentina – Bosnia a consemnat cel mai rapid autogol din istoria Mondialului

Vezi aici programul complet al meciurilor, loturile celor 32 de echipe si stadioanele pe se joaca in Brazilia!