FOTO si VIDEO! Prima surpriza la Mondialul brazilian! Campioana mondiala en-titre, umilita!

In a doua zi de la startul Campionatului Mondial din Brazilia a aparut deja prima surpriza. Spania, campioana europeana si mondiala a fost ingenunchiata de Olanda, scor 1-5!

Finala din urma cu 4 ani, de la Mondialul din Africa de Sud, Spania-Olanda s-a reeditat in primul duel din grupa B a Campionatului Mondial din Brazilia. Dar de pe pozitii total diferite. Daca atunci, ibericii s-au impus dupa reusita lui Iniesta, acum au fost pur si simplu umiliti de Olanda.
Casillias, Pique si Ramos nu vor uita, cu siguranta prea curand ziua de vineri, 13 iunie, cand au fost ingenuncheati de Robben si Van Persie.

Prima repriza a partidei disputate pe stadionul Fonta Nova din Salvador nu anunta deloc ceea ce avea sa se intample. Mai ales dupa ce echipa lui Vicente Del Bosque a reusit sa deschida scorul in minuntul 27, dupa un penalty scos de Diego Costa si transformat de Xabi Alonso.
Inainte de finalul primei reprize insa a aparut primul semnal al batavilor. Dupa ce David Silva, angajat perfect de Iniesta a ratat ocazia sa faca 2-0(43′), singur cu Cillessen, Van Persie i-a dat prima lovitura lui Casillas: gol cu capul, din plonjon si cele doua echipe au plecat la egalitate la vestiare.
Ce a urmat in repriza a doua a intrecut si cele mai curajoase pronosticuri. Furia Roja a fost pur si simplu calcata in picioare de olandezi!

Robben a facut ce a vrut cu defensiva de vedete a Spaniei in minutul 53. Bine servit de Blind, Robben l-a ridiculizat pe Pique si a inscris pentru 2-1. Spaniolii au ramas in corzi, dar au scapat cu bine peste 7 minute, cand Van Persie a tintit transversala.
In minutul 64 insa, la o lovitura libera pentru Olanda, De Vrij a pus capul la coltul scurt si a facut 3-1, desi la acea faza ibericii au solicitat fault la Casillas.
Si loviturile au continuat pentru campionii en-titre! Portarul Spaniei, care se pregatea sa bata recordul de cele mai multe minute bifate la un Mondial fara gol primit, nu a reusit sa-si revina din socuri si a ratat o preluare simpla, iar Van Persie a speculat si a dus scorul la 4-1(72′).
Robben a mai luat si el o data in vizor apararea campioanei mondiale si dupa ce l-a depasit de aceasta data pe Sergio Ramos, a punctat din nou in poarta lui Casillas 5-1(80′).
Olandezii au avut sansa sa mareasca si mai mult proportiile scorului pe final, dar Casillias a reusit sa se impotriveasca. Oricum, infrangerea cu Olanda ramane una dintre cele mai severe esecuri  suferite de spanioli, care, dupa acest debut ce Mondial au emotii in privinta accederii in fazele superioare ale competitiei, mai ales ca ocupanta locului 2 din grupa B va infrunta in optimi, cel mai probabil, Brazilia.

Spania: Casillas – Azpilicueta, Pique, S. Ramos, J. Alba – X. Alonso (Pedro 63), Busquets – D. Silva (Fabregas 78), Xavi, Iniesta – D. Costa (Torres 63)
Selectioner: Vicente Del Bosque
Olanda: Cillessen – Janmaat, Vlaar, De Vrij (Veltman 77), M. Indi, Blind – Nigel De Jong, De Guzman (Wijnaldum 63), Sneijder – Robben, Van Persie (Lens 79).

Posesia mingii: 57%-43%

VEZI SI: FOTO/VIDEO! Cum a umbrit Nishimura victoria gazdelor din meciul de deschidere!

Vezi aici programul complet al meciurilor, loturile celor 32 de echipe si stadioanele pe care se joaca in Brazilia!