Noutati :

Sa inceapa samba! Vezi programul complet al meciurilor, loturile celor 32 de echipe si stadioanele pe care se va juca in Brazilia!

11 iunie, 2014 - 08:14 PM
Autor: Daniela Surulescu      
Categorie: CM2014
0

Au mai ramas doar cateva ore pana la startul celui mai asteptat eveniment fotbalistic! Copa do Mundo 2014 debuteaza joi si se anunta a fi una dintre cele mai interesante editii ale Campionatului Mondial de fotbal.

32 de selectionate se aliniaza la start in Brazilia, si cei mai buni jucatori din lume vor putea fi urmariti in urmatoarele saptamani in cele 64 de meciuri.

Iata programul complet al partidelor care se vor disputa incepand de joi:
Joi 12 iunie:
23,00: Brazilia — Croatia, la Sao Paulo,in Grupa A
Vineri 13 iunie
19,00: Mexic — Camerun, la Natal,in Grupa A
22,00: Spania — Olanda, la Salvador,in Grupa B
Sambata 14 iunie
01,00: Chile — Australia, la Cuiaba,in Grupa B
19,00: Columbia — Grecia, la Belo Horizonte, Grupa C
22,00: Uruguay — Costa Rica, la Fortaleza, Grupa D
Duminica 15 iunie:
01,00: Anglia — Italia, la Manaus,in Grupa D
04,00: Cote d’Ivoire — Japonia, la Recife,in Grupa C
19,00: Elveția — Ecuador, la Brasilia,in Grupa E
22,00: Franța — Honduras, la Porto Alegre, Grupa E
Luni 16 iunie:
01,00: Argentina — Bosnia-Hertegovina, la Rio de Janeiro,in Grupa F
19,00: Germania — Portugalia, la Salvador,in Grupa G
22,00: Iran — Nigeria, la Curitiba,in Grupa F
Marți 17 iunie:
01,00: Ghana — SUA, la Natal,in Grupa G
19,00: Belgia — Algeria, la Belo Horizonte,in Grupa H
22,00: Brazilia — Mexic, la Fortaleza,in Grupa A
Miercuri 18 iunie:
01,00: Rusia — Coreea de Sud, la Cuiaba,in Grupa H
19,00: Australia — Olanda, la Porto Alegre,in Grupa B
22,00: Spania — Chile, la Rio de Janeiro,in Grupa B
Joi 19 iunie:
01,00: Camerun — Croația, la Manaus,in Grupa A
19,00: Columbia — Cote d’Ivoire, la Brasilia,in Grupa C
22,00: Uruguay — Anglia, la Sao Paulo,in Grupa D
Vineri 20 iunie:
01,00: Japonia — Grecia, la Natal,in Grupa C
19,00: Italia — Costa Rica, la Recife,in Grupa D
22,00: Elveția — Franța, la Salvador,in Grupa E

Sambata 21 iunie:
01,00: Honduras — Ecuador, la Curitiba,in Grupa E
19,00: Argentina — Iran, la Belo Horizonte,in Grupa F
22,00: Germania — Ghana, la Fortaleza,in Grupa G
Duminica 22 iunie:
01,00: Nigeria — Bosnia-Herțegovina, la Cuiaba,in Grupa F
19,00: Belgia — Rusia, la Rio de Janeiro, Grupa H
22,00: Coreea de Sud — Algeria, la Porto Alegre,in Grupa H
Luni 23 iunie:
01,00: SUA — Portugalia, la Manaus,in Grupa G
19,00: Australia — Spania, la Curitiba,in Grupa B
19,00: Olanda — Chile, la Sao Paulo,in Grupa B
23,00: Camerun — Brazilia, la Brasilia,in Grupa A
23,00: Croația — Mexic, la Recife,in Grupa A
Marți 24 iunie:
19,00: Italia — Uruguay, la Natal,in Grupa D
19,00: Costa Rica — Anglia, la Belo Horizonte, Grupa D
23,00: Japonia — Columbia, la Cuiaba,in Grupa C
23,00: Grecia — Cote d’Ivoire, la Fortaleza,in Grupa C
Miercuri 25 iunie:
19,00: Nigeria — Argentina, la Porto Alegre,in Grupa F
19,00: Bosnia-Herțegovina — Iran, la Salvador,in Grupa F
23,00: Honduras — Elveția, la Manaus,in Grupa E
23,00: Ecuador — Franța, la Rio de Janeiro,in Grupa Ea
Joi 26 iunie:
19,00: SUA — Germania, la Recife,in Grupa G
19,00: Portugalia — Ghana, la Brasilia,in Grupa G
23,00: Coreea de Sud — Belgia, la Sao Paulo,in Grupa H
23,00: Algeria — Rusia, la Curitiba,in Grupa H

Optimi de finala:
Sambata 28 iunie:
19,00: locul 1 grupa A — locul 2 grupa B, la Belo Horizonte (meciul 49)
23,00: locul 1 grupa C — locul 2 grupa D, la Rio de Janeiro (meciul 50)
Duminica 29 iunie:
19,00: locul 1 grupa B — locul 2 grupa A, la Fortaleza (meciul 51)
23,00: locul 1 grupa D — locul 2 grupa C, la Recife (meciul 52)
Luni 30 iunie:
19,00: locul 1 grupa E — locul 2 grupa F, la Brasilia (meciul 53)
23,00: locul 1 grupa G — locul 2 grupa H, la Porto Alegre (meciul 54)
Marți 1 iulie:
19,00: locul 1 grupa F — locul 2 grupa E, la Sao Paulo (meciul 55)
23,00: locul 1 grupa H — locul 2 grupa G, la Salvador (meciul 56)
Sferturi de finala
Vineri 4 iulie:
19,00: castigatoare meci 53 — castigatoare meci 54, la Rio de Janeiro (meciul 57)
23,00: castigatoare meci 49 — castigatoare meci 50, la la Fortaleza (meciul 58)
Sambata 5 iulie:
19,00: castigatoare meci 55 — castigatoare meci 56, la Brasilia (meciul 59)
23,00: castigatoare meci 51 — castigatoare meci 52, la la Salvador (meciul 60)

Semifinale
Marți 8 iulie
23,00: castigatoare meci 57 — castigatoare meci 58, la Belo Horizonte (meciul 61)
Miercuri 9 iulie:
23,00: castigatoare meci 59 — castigatoare meci 60, la la Sao Paulo (meciul 62)
Finala mica
Sambata 12 iulie:
23,00:invinsa meci 61 —invinsa meci 62, la la Brasilia (meciul 63)
Finala
Duminica 13 iulie
22,00: castigatoare meci 61 — castigatoare meci 62, la Rio de Janeiro (meciul 64)
Meciurile care au loc la orele 01,00 si 04,00in Romania se desfasoara, de fapt,in ziua precedenta in Brazilia.

 

736 de jucatori sunt prezenti la Campionatul Mondial din Brazilia, fiecare din cel 32 de competitoare avand deplasand cate 23 de jucatori.
Iata loturile complete ale selectionatelor:

GRUPA A

Brazilia
Croatia
Camerun
Mexic

 

Brazilia – selectioner: Luiz Felipe Scolari

Portari: Jefferson (Botafogo), Julio Cesar (Toronto FC), Victor (Atletico MG).
Fundasi: Dante (Bayern Munich) David Luiz (Chelsea), Henrique (Napoli), Thiago Silva (PSG) Dani Alves (Barcelona), Maicon (Roma) Marcelo (Real Madrid), Maxwell (PSG).
Mijlocasi: Fernandinho (Manchester City) Hernanes (Inter) Luiz Gustavo (Wolfsburg) Oscar (Chelsea), Paulinho (Tottenham Hotspur), Ramires (Chelsea), Willian (Chelsea).
Atacanti: Bernard (Shakhtar Donetsk), Fred (Fluminense) Hulk (Zenit), Jo (Atletico MG), Neymar (Barcelona).

Croatia – selectioner: Niko Kovaci

Portari: Stipe Pletikosa (FK Rostov), Danijel Subasici (AS Monaco), Oliver Zelenika (Lokomotiva Zagreb);
Fundasi: Vedran Corluka (Lokomotiv Moscova), Dejan Lovren (Southampton), Danijel Pranjici (Panathinaikos Atena), Gordon Schildenfeld (Panathinaikos Atena), Darijo Srna (Şahtior Doneţk), Domagoj Vida (Dinamo Kiev), Sime Vrsaljko (Genoa);
Mijlocasi: Marcelo Brozovici (Dinamo Zagreb), Mateo Kovacici (Internazionale Milano), Ivan Mocinici (NK Rijeka), Luka Modrici (Real Madrid), Ivan Rakitici (FC Sevilla), Jorge Sammir Cruz Campos (Getafe), Ognjen Vukojevici (Dinamo Kiev);
Atacanti: Eduardo Alves da Silva (Şahtior Doneţk), Nikica Jelavici (Hull City), Mario Mandzukici (Bayern Munchen), Ivica Olici (VfL Wolfsburg), Ivan Perisici (VfL Wolfsburg), Ante Rebici (AC Fiorentina).

Mexic – selectioner: Miguel Herrera

Portari: Jesus Corona (Twente), Alfredo Talavera (Toluca), Guillermo Ochoa (Ajaccio);
Fundasi: Paul Aguilar (America), Miguel Layun (America), Hector Moreno (Espanyol), Diego Reyes (Porto), Francisco Rodriguez (Club America), Rafael Marquez (Leon), Carlos Salcido (UANL), Andres Guardado (Valencia);
Mijlocasi: Hector Herrera (Porto), Jose Juan Vazquez (Leon), Carlos Pena (Leon), Isaac Brizuela (Toluca), Luis Montes (Leon), Marco Fabian (Cruz Azul);
Atacanti: Oribe Peralta (America), Javier „Chicharito” Hernandez (Manchester United), Raul Jimenez (America), Alan Pulido (UANL), Giovani dos Santos (Villarreal).

Camerun – selectioner: Volker Finke (lot definitiv)

Portari: Charles Itandje (Konyaspor), Sammy Ndjock (Fetihespor), Loic Feudjou (Coton Sport);
Fundasi: Allan Nyom (Granada), Dany Nounkeu (Beşiktaş Istanbul), Cedric Djeugoue (Coton Sport), Aurelien Chedjou (Galatasaray Istanbul), Nicolas Nkoulou (Olympique Marseille), Henri Bedimo (Olympique Lyon), Benoit Assou-Ekotto (Queens Park Rangers);
Mijlocasi: Eyong Enoh (Antalyaspor), Jean Makoun (Rennes), Joel Matip (Schalke 04), Stephane Mbia (FC Sevilla), Landry Nguemo (Girondins Bordeaux), Alexandre Song (FC Barcelona), Edgar Salli (RC Lens);
Atacanti: Samuel Eto’o (Chelsea Londra), Eric Maxim Choupo-Moting (FSV Mainz), Benjamin Moukandjo (AS Nancy), Vincent Aboubakar (Lorient), Pierre Webo (Fenerbahce Istanbul), Fabrice Olinga (Zulte-Waregem)

GRUPA B

Spania
Olanda
Chile
Australia


Spania – selectioner: Vicente del Bosque

Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Jose Manuel „Pepe” Reina (SSC Napoli), David De Gea (Manchester United);
Fundasi: Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Pique (FC Barcelona), Jordi Alba (FC Barcelona), Javi Martinez (Bayern Munchen), Cesar Azpilicueta (Chelsea Londra), Raul Albiol (SSC Napoli), Juanfran (Atletico Madrid);
Mijlocasi: Xavi Hernandez (FC Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Andres Iniesta (FC Barcelona), Jorge „Koke” Resurreccion (Atletico Madrid), Sergio Busquets (FC Barcelona), Santi Cazorla (Arsenal Londra), Cesc Fabregas (FC Barcelona), Juan Mata (Manchester United), David Silva (Manchester City);
Atacanti: Pedro Rodriguez (FC Barcelona), Diego Costa (Atletico Madrid), David Villa (Atletico Madrid), Fernando Torres (Chelsea Londra).

Olanda – selectioner: Louis van Gaal
Portari: Jasper Cillessen (Ajax Amsterdam), Tim Krul (Newcastle United), Michel Vorm (Swansea City);
Fundasi: Daley Blind (Ajax Amsterdam), Daryl Janmaat (Feyenoord Rotterdam), Terrence Kongolo (Feyenoord Rotterdam), Bruno Martins Indi (Feyenoord Rotterdam), Joel Veltman (Ajax Amsterdam), Paul Verhaegh (FC Augsburg), Ron Vlaar (Aston Villa), Stefan De Vrij (Feyenoord Rotterdam); Mijlocaşi: Jordy Clasie (Feyenoord Rotterdam), Leroy Fer (Norwich City), Jonathan De Guzman (Swansea City), Nigel de Jong (AC Milan), Wesley Sneijder (Galatasaray Istanbul), Georginio Wijnaldum (PSV Eindhoven);
Atacanti: Memphis Depay (PSV Eindhoven), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Dirk Kuyt (Fenerbahce Istanbul), Jeremain Lens (Dinamo Kiev), Robin van Persie (Manchester United), Arjen Robben (Bayern Munchen).

Chile – selectioner Jorge Sampaoli

Portari: Claudio Bravo (Real Sociedad), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Cristopher Toselli (Universidad Catolica);
Fundasi: Gary Medel (Cardiff City), Jose Rojas (Universidad de Chile), Eugenio Mena (Santos), Gonzalo Jara (Nottingham Forest);
Mijlocasi: Arturo Vidal (Juventus Torino), Mauricio Isla (Juventus Torino), Marcelo Diaz (FC Basel), Francisco Silva (Osasuna Pamplona), Felipe Gutierrez (Twente Enschede), Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Carlos Carmona (Atalanta Bergamo), Jean Beausejour (Wigan Athletic), Charles Aranguiz (Internacional Porto Alegre), Miikko Albornoz (Malmo FF);
Atacanti: Alexis Sanchez (FC Barcelona), Eduardo Vargas (FC Valencia), Jorge Valdivia (Palmeiras), Mauricio Pinilla (Cagliari), Esteban Paredes (Colo Colo), Fabian Orellana (Celta Vigo)

Australia – selectioner: Ange Postecoglou

Portari: Mat Ryan (FC Bruges), Mitch Langerak (Borussia Dortmund), Eugene Galekovici (Adelaide United);
Fundasi: Ivan Franjici (Brisbane Roar), Matthew Spiranovici (Western Sydney), Bailey Wright (Preston North End), Jason Davidson (Heracles Almelo), Alex Wilkinson (Jeonbuk Motors), Ryan McGowan (Shandong Luneng);
Mijlocasi: Mile Jedinak (Crystal Palace), Mark Milligan (Melbourne Victory), James Holland (Austria Viena), Massimo Luongo (Swindon Town), Oliver Bozanici (FC Lucerna), Matt McKay (Brisbane Roar), Mark Bresciano (Al-Gharafa);
Atacanti: Tim Cahill (New York Red Bulls), Dario Vidosici (FC Sion), Tommy Oar (FC Utrecht), James Troisi (Melbourne Victory), Ben Halloran (Fortuna Dusseldorf), Adam Taggart (Newcastle Jets), Matthew Leckie (FSV Frankfurt).
GRUPA C

Grecia
Columbia
Japonia
Coasta de Fildes

Columbia – selectioner Jose Pekerman

Portari: David Ospina (OGC Nice), Faryd Mondragon (Deportivo Cali), Camilo Vargas (Santa Fe);
Fundasi: Pablo Armero (West Ham United), Camilo Zuniga (SSC Napoli), Cristian Zapata (AC Milan), Eder Alvarez (River Plate), Mario Alberto Yepes (Atalanta Bergamo), Carlos Valdes (San Lorenzo);
Mijlocasi: Abel Aguilar (Toulouse), Fredy Guarin (Internazionale Milano), Juan Guillermo Cuadrado (AC Fiorentina), James Rodriguez (AS Monaco), Aldo Leao Ramirez (Morelia), Carlos Sanchez (Elche), Santiago Arias (PSV Eindhoven), Alexander Mejia (Atletico Nacional), Juan Fernando Quintero (FC Porto);
Atacanti: Jackson Martinez (FC Porto), Carlos Bacca (FC Sevilla), Teofilo Gutierrez (River Plate), Adrian Ramos (Hertha Berlin), Victor Ibarbo (Cagliari)

Grecia – selectioner: Fernando Santos

Portari: Orestis Karnezis (Granada), Panagiotis Glykos (PAOK Salonic), Stefanos Kapino (Panathinaikos Atena);
Fundasi: Konstantinos Manolas, Jose Holebas (ambii Olympiakos Pireu), Sokratis Papastathopoulos (Borussia Dortmund), Vangelis Moras (Verona), Georgios Tzavellas (PAOK Salonic), Loukas Vyntra (Levante), Vassilis Torosidis (AS Roma);
Mijlocasi: Alexandros Tziolis (Kayserispor), Andreas Samaris, Giannis Maniatis (ambii Olympiakos Pireu), Konstantinos Katsouranis (PAOK Salonic), Giorgios Karagounis (Fulham), Panagiotis Tachtsidis (FC Torino), Ioannis Fetfatzidis (Genoa), Lazaros Christodoulopoulos, Panagiotis Kone (ambii Bologna);
Atacanti: Dimitris Salpingidis (PAOK Salonic), Georgios Samaras (Celtic Glasgow), Konstantinos Mitroglou (Fulham), Theofanis Gekas (Konyaspor).

Japonia – selectioner: Alberto Zaccheroni

Portari: Eiji Kawashima (Standard Liege), Shusaku Nishikawa (Urawa Reds), Shuichi Gonda (FC Tokyo).
Fundasi: Masahiko Inoha (Jubilo Iwata), Yasuyuki Konno (Gamba Osaka), Yuto Nagatomo (Inter Milan), Masato Morishige (FC Tokyo), Atsuto Uchida (Schalke), Maya Yoshida (Southampton), Hiroki Sakai (Hannover), Gotoku Sakai (Stuttgart).
Mijlocasi: Yasuhito Endo (Gamba Osaka), Makoto Hasebe (Nuremberg), Toshihiro Aoyama (Sanfrecce Hiroshima), Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka).
Atacanti: Keisuke Honda (AC Milan), Yoshito Okubo (Kawasaki Frontale), Shinji Okazaki (Mainz), Shinji Kagawa (Manchester United), Hiroshi Kiyotake (Nuremberg), Yoichiro Kakitani (Cerezo Osaka), Manabu Saito (Yokohama F Marinos), Yuya Osako (1860 Munich).
Coasta de Fildes – selectioner: Sabri Lamouchi

Portari: Boubacar Barry (Lokeren), Sayouba Mande (Stabaek), Sylvain Gbohouo (Sewe San Pedro);
Fundasi: Kolo Toure (FC Liverpool), Arthur Boka (VfB Stuttgart), Jean-Daniel Akpa Akpro (Toulouse), Serge Aurier (Toulouse), Ousmane Viera Diarrassouba (Caykur Rizespor), Didier Zokora (Trabzonspor), Constant Djakpa (Eintracht Frankfurt), Bamba Souleymane (Trabzonspor);
Mijlocasi: Ismael Diomande (AS Saint-Etienne), Max Gradel (AS Saint-Etienne), Yaya Toure (Manchester City), Ismael Cheick Tiote (Newcastle United), Geoffroy Serey Die (FC Basel), Didier Ya Konan (Hannover ’96);
Atacanti: Didier Drogba (Galatasaray Istanbul), Gervinho (AS Roma), Salomon Kalou (OSC Lille), Wilfried Bony (Swansea City), Giovanni Sio (FC Basel), Mathis Bolly (Fortuna Dusseldorf)
GRUPA D

Italia
Anglia
Uruguay
Costa Rica

Italia – selectioner: Cesare Prandelli

Portari: Gianluigi Buffon (Juventus Torino), Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain), Mattia Perin (Genoa);
Fundasi: Ignazio Abate (AC Milan), Andrea Barzagli (Juventus), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Matteo Darmian (Torino), Mattia De Sciglio (AC Milan), Gabriel Paletta (Parma), Manuel Pasqual (Fiorentina).
Mijlocasi: Alberto Aquilani (Fiorentina), Antonio Candreva (Lazio), Daniele De Rossi (AS Roma), Claudio Marchisio (Juventus), Thiago Motta (Paris Saint-Germain), Marco Parolo (Parma), Andrea Pirlo (Juventus), Marco Verratti (Paris Saint-Germain);
Atacanti: Mario Balotelli (AC Milan), Antonio Cassano (Parma), Alessio Cerci (Torino), Ciro Immobile (Torino), Lorenzo Insigne (Napoli);
Anglia – selectioner: Roy Hodgson
Portari: Joe Hart (Manchester City), Ben Foster (West Bromwich Albion), Fraser Forster (Celtic Glasgow);
Fundasi: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill (Chelsea Londra), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (FC Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Luke Shaw (Southampton), Chris Smalling (Manchester United);
Mijlocasi: Ross Barkley (Everton), Steven Gerrard (FC Liverpool), Jordan Henderson (FC Liverpool), Adam Lallana (Southampton), Frank Lampard (Chelsea Londra), James Milner (Manchester City), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal Londra), Raheem Sterling (FC Liverpool), Jack Wilshere (Arsenal Londra);
Atacanti: Rickie Lambert (Southampton), Wayne Rooney (Manchester United), Daniel Sturridge (FC Liverpool), Daniel Welbeck (Manchester United).
Uruguay – selectioner: Oscar Washington Tabarez

Portari: Fernando Muslera (Galatasaray Istanbul), Martin Silva (Vasco da Gama), Rodrigo Munoz (Libertad);
Fundasi: Diego Lugano (West Bromwich Albion), Diego Godin (Atletico Madrid), Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid), Martin Caceres (Juventus Torino), Maximiliano Pereira (Benfica Lisabona), Jorge Fucile (FC Porto), Sebastian Coates (Nacional Montevideo);
Mijlocasi: Egidio Arevalo Rios (Morelia), Walter Gargano (FC Parma), Diego Perez (Bologna), Alvaro Gonzalez (Lazio Roma), Alvaro Pereira (Sao Paulo), Cristian Rodriguez (Atletico Madrid), Gaston Ramirez (Southampton), Nicolas Lodeiro (Botafogo);
Atacanti: Luis Suarez (Liverpool FC), Edinson Cavani (Paris Saint-Germain), Diego Forlan (Cerezo Osaka), Cristian Stuani (Espanol Barcelona), Abel Hernandez (US Palermo)

Costa Rica – selectioner: Jorge Luis Pinto

Portari: Keylor Navas (Levante), Patrick Pemberton (Alajuelense), Daniel Cambronero (Herediano);
Fundasi: Johnny Acosta (Alajuelense), Giancarlo Gonzalez (Columbus Crew), Michael Umana (Saprissa), Oscar Duarte (FC Bruges), Waylon Francis (Columbus Crew), Heiner Mora (Saprissa), Junior Diaz (FSV Mainz), Cristian Gamboa (Rosenborg Trondheim), Roy Miller (New York Red Bulls);
Mijlocasi: Celso Borges (AIK Stockholm), Christian Bolanos (FC Copenhaga), Oscar Esteban Granados (Herediano), Michael Barrantes (Aalesund), Yeltsin Tejeda (Saprissa), Diego Calvo (Valerenga Oslo), Jose Miguel Cubero (Herediano);
Atacanti: Bryan Ruiz (PSV Eindhoven), Joel Campbell (Olympiakos Pireu), Randall Brenes (Cartagines), Marco Urena (Kuban Krasnodar)
GRUPA E

Franta
Elvetia
Ecuador
Honduras

Franta – selectioner Didier Deschamps

Portari: Hugo Lloris (Tottenham Hotspur), Stephane Ruffier (St Etienne), Mickael Landreau (Bastia)
Fundasi: Mathieu Debuchy (Newcastle United), Lucas Digne (Paris St Germain) Patrice Evra (Manchester United), Laurent Koscielny (Arsenal), Eliaquim Mangala (Porto), Bacary Sagna (Arsenal), Mamadou Sakho (Liverpool), Raphael Varane (Real Madrid)
Mijlocasi: Yohan Cabaye (Paris St Germain), Blaise Matuidi (Paris St Germain), Rio Mavuba (Lille), Paul Pogba (Juventus), Moussa Sissoko (Newcastle United), Mathieu Valbuena (Olympique Marseille), Remy Cabella (Montpellier), Morgan Schneiderlin (Southampton)
Atacanti: Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Giroud (Arsenal), Antoine Griezmann (Real Sociedad), Loic Remy (Newcastle United).
Elvetia – selectioner: Ottmar Hitzfeld
Portari: Diego Benaglio (VfL Wolfsburg), Roman Burki (Grasshopper Zurich), Yann Sommer (FC Basel);
Fundasi: Steve von Bergen (Young Boys Berna), Johannes Djourou (Hamburger SV), Michael Lang (Grasshopper Zurich), Stephan Lichsteiner (Juventus Torino), Ricardo Rodriguez (VfL Wolfsburg), Fabian Schar (FC Basel), Philippe Senderos (FC Valencia), Reto Ziegler (Sassuolo);
Mijlocasi: Tranquillo Barnetta (Eintracht Frankfurt), Valon Behrami (SSC Napoli), Blerim Dzemaili (SSC Napoli), Gelson Fernandes (SC Freiburg), Gokhan Inler (SSC Napoli), Xherdan Shaqiri (Bayern Munchen), Valentin Stocker (FC Basel);
Atacanti: Josip Drmici (FC Nurnberg), Mario Gavranovici (FC Zurich), Admir Mehmedi (SC Freiburg), Haris Seferovici (Real Sociedad), Granit Xhaka (Borussia Monchengladbach).

Ecuador – selectioner: Reinaldo Rueda

Portari: Maximo Banguera (Barcelona), Adrian Bone (El Nacional), Alexander Dominguez (Liga de Quito);
Fundasi: Frickson Erazo (Flamengo), Jorge Guagua, Oscar Bagui, Gabriel Achilier (toţi Emelec), Juan Carlos Paredes (Barcelona), Walter Ayovi (Pachuca);
Mijlocasi: Segundo Castillo (Al-Hilal), Carlos Gruezo (VfB Stuttgart), Renato Ibarra (Vitesse Arnhem), Christian Noboa (Dinamo Moscova), Luis Saritama (Barcelona), Antonio Valencia (Manchester United), Edison Mendez (Independiente Santa Fe), Fidel Martinez (Tijuana);
Atacanti: Joao Rojas (Cruz Azul), Felipe Caicedo (Al-Jazira), Jefferson Montero (Morelia), Jaime Ayovi (Tijuana), Enner Valencia (Pachuca), Michael Arroyo (Atlante)
Honduras – selecţioner: Luis Fernando Suarez (lot definitiv)

Portari: Noel Valladares (Olimpia), Donis Escober (Olimpia), Luis Lopez (Club Atletico Torque);
Fundaşi: Brayan Beckeles (Olimpia), Arnold Peralta (Rangers), Emilio Izaguirre (Celtic), Juan Carlos Garcia (Wigan Atheltic), Maynor Figueroa (Hull City), Víctor Bernárdez (San Jose Earthquakes), Osman Chávez (Wisla Cracovia), Juan Pablo Montes (Motagua);
Mijlocaşi: Luis Garrido (Olimpia), Roger Espinoza (Wigan Athletic), Jorge Claros (Motagua), Wilson Palacios (Stoke City), Oscar Garcia (Houston Dynamo), Andy Najar (Anderlecht), Mario Martínez (Real Espana), Marvin Chavez (Chivas USA);
Atacanţi: Jerry Bengtson (New England Revolution), Jerry Palacios (Alajuelense), Carlo Costly (Real Espana), Rony Martinez (Real Sociedad).
GRUPA F

Argentina
Bosnia
Nigeria
Iran

Argentina – selectioner: Alejandro Sabella
Portari: Mariano Andujar (Catania), Agustin Orion (Boca Juniors), Sergio Romero (AS Monaco);
Fundasi: Jose Basanta (Monterrey), Martin Demichelis (Manchester City), Ezequiel Garay (Benfica Lisabona), Marcos Rojo (Sporting Lisabona), Pablo Zabaleta (Manchester City), Lisandro Lopez (Getafe), Hugo Campagnaro (Internazionale Milano);
Mijlocasi: Ricardo Alvarez (Internazionale Milano), Lucas Biglia (Lazio Roma), Angel Di Maria (Real Madrid), Augusto Fernandez (Celta Vigo), Fernando Gago (Boca Juniors), Javier Mascherano (FC Barcelona), Enzo Perez (Benfica Lisabona), Maximiliano Rodriguez (Newll’s Old Boys);
Atacanti: Sergio Aguero (Manchester City), Gonzalo Higuain (SSC Napoli), Ezequiel Lavezzi (Paris Saint-Germain), Lionel Messi (FC Barcelona), Rodrigo Palacio (Internazionale Milano)

Nigeria – selectioner: Stephen Keshi

Portari: Vincent Enyeama (OSC Lille), Austin Ejide (Hapoel Be’er Sheva), Chigozie Agbim (Gombe United);
Fundasi: Elderson Echiejile (AS Monaco), Efe Ambrose (Celtic Glasgow), Godfrey Oboabona (Caykur Rizespor), Azubuike Egwuekwe (Warri Wolves), Juwon Oshaniwa (Ashdod FC), Joseph Yobo (Norwich City), Kunle Odunlami (Sunshine Stars), Kenneth Omeruo (Chelsea Londra);
Mijlocasi: John Obi Mikel (Chelsea Londra), Ogenyi Onazi (Lazio Roma), Ramon Azeez (Almeria), Gabriel Reuben (Beveren), Michael Babatunde (Volin Luţk);
Atacanti: Ahmed Musa (ŢSKA Moscova), Shola Ameobi (Newcastle United), Victor Moses (FC Liverpool), Emmanuel Emenike (Fenerbahce Istanbul), Obinna Nsofor (Chievo Verona), Peter Odemwingie (Stoke City), Uche Nwofor (SC Heerenveen)
Bosnia – selectioner: Safet Susic

Portari: Asmir Begovici (Stoke City), Jasmin Fejzici (Aalen), Asmir Avdukici (Borac Banja Luka);
Fundasi: Emir Spahici (Bayer Leverkusen), Sead Kolasinac (Schalke 04), Ermin Bicakcici (Eintracht Braunschweig), Ognjen Vranjes (Elazigspor), Toni Sunjici (Zoria Lugansk), Avdija Vrsajevici (Hajduk Split), Mensur Mujdza (SC Freiburg);
Mijlocasi: Zvjezdan Misimovici (Guizhou Renhe), Haris Medunjanin (Gaziantepspor), Miralem Pjanici (AS Roma), Sejad Salihovici (TSG Hoffenheim), Senad Lulici (Lazio Roma), Izet Hajrovici (Galatasaray Istanbul), Senijad Ibricici (Erciyesspor), Tino Sven Susici (Hajduk Split), Muhamed Besici (Ferencvaros), Anel Hadzici (Sturm Graz);
Atacanti: Edin Dzeko (Manchester City), Vedad Ibisevici (VfB Stuttgart), Edin Visca (Istanbul BB)

Iran – selectioner: Carlos Quieroz

Portari: Daniel Davari (Eintracht Braunschweig), Rahman Ahmadi (Sepahan Isfahan), Alireza Haqiqi (Sporting Covilha);
Fundasi: Hossein Mahini (Persepolis), Jalal Hosseini (Persepolis), Amir Hossein Sadeqi (Esteghlal), Hashem Beykzadeh (Esteghlal), Mehrdad Pouladi (Persepolis), Ahmad Alenemeh (Naft Tehran), Pejman Montazeri (Umm Salal SC), Steven Beitashour (Vancouver Whitecaps FC);
Mijlocasi: Reza Haghighi (Persepolis), Andranik Teymourian (Esteghlal), Ghasem Hadadifar (Zob Ahan Isfahan), Bakhtiar Rahmani (Foolad), Javad Nekounam (Kuwait SC), Ehsan Hajsafi (Sepahan Isfahan);
Atacanti: Khosrow Heidari (Esteghlal), Karim Ansarifard (Tractor Sazi), Reza Ghoochannejhad (Charlton Athletic), Alireza Jahanbakhsh (NEC Nijmegen), Masoud Shojaei (Las Palmas), Ashkan Dejagah (Fulham)

GRUPA G

Germania
Portugalia
SUA
Ghana

Germania – selectioner: Joachim Low

Portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Roman Weidenfeller (Borussia Dortmund), Ron-Robert Zieler (Hannover)
Fundasi: Jerome Boateng (Bayern Munchen), Erik Durm, Kevin Grosskreutz (Borussia Dortmund), Benedikt Hoewedes (Schalke 04), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Philipp Lahm (Bayern Munchen), Per Mertesacker (Arsenal)
Mijlocasi: Julian Draxler (Schalke 04), Matthias Ginter (Freiburg), Mario Gotze (Bayern Munchen), Christoph Kramer (Borussia Monchengladbach), Sami Khedira (Real Madrid), Toni Kroos (Bayern Munchen), Mesut Ozil (Arsenal), Marco Reus (Borussia Dortmund), Andre Schurrle (Chelsea), Bastian Schweinsteiger (Bayern Munchen)
Atacanti: Miroslav Klose (Lazio), Thomas Muller (Bayern Munchen), Lukas Podolski (Arsenal)

Portugalia – selectioner: Paulo Bento

Portari: Rui Patricio (Sporting), Beto (Sevilla), Eduardo (Sporting Braga);
Fundasi: Pepe (Real Madrid), Bruno Alves (Fenerbahçe), Neto (Zenit), Ricardo Costa (Valencia), Joao Pereira (Valencia), Fabio Coentrao (Real Madrid), André Almeida (Benfica);
Mijlocasi: Joao Moutinho (Monaco), Raul Meireles (Fenerbahçe), Miguel Veloso (Dinamo Kiev), William Carvalho (Sporting), Ruben Amorim (Benfica);
Atacanti: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Helder Postiga (Lazio), Hugo Almeida (Besiktas), Nani (Manchester United), Silvestre Varela (Porto), Eder (Sporting Braga), Rafa (Sporting Braga), Vieirinha (Wolfsburg).

Ghana – selectioner: Kwesi Appiah

Portari: Adam Larsen Kwarasey (Stromsgodset), Abdul Fatau Dauda (Orlando Pirates), Stephen Adams (Aduana Stars);
Fundasi: Samuel Inkoom (Platanias), Daniel Opare (Standard Liege), Harrison Afful (Esperance Tunis), John Boye (Rennes), Jonathan Mensah (Evian TG), Rashid Sumaila (Mamelodi Sundows)
Mijlocasi: Sulley Muntari (AC Milan), Michael Essien (AC Milan), Kwadwo Asamoah (Juventus Torino), Agyemang Badu (Udinese), Afriyie Acquah (FC Parma), Christian Atsu (Vitesse Arnhem), Albert Adomah (Middlesbrough), Wakaso Mubarak (Rubin Kazan), Andre Ayew (Olympique Marseille), Mohammed Rabiu (Kuban Krasnodar);
Atacanti: Jordan Ayew (Sochaux), Abdul Majeed Waris (Valenciennes), Kevin-Prince Boateng (Schalke 04), Asamoah Gyan (Al-Ain).

SUA – selectioner: Jurgen Klinsmann

Portari: Brad Guzan (Aston Villa), Tim Howard (Everton), Nick Rimando (Real Salt Lake);
Fundasi: DaMarcus Beasley (Puebla), Matt Besler (Sporting Kansas City), John Brooks (Hertha Berlin), Geoff Cameron (Stoke City), Timmy Chandler (Nurnberg), Omar Gonzalez (LA Galaxy), Fabian Johnson (Hoffenheim), Michael Parkhurst (Columbus Crew), DeAndre Yedlin (Seattle Sounders FC);
Mijlocasi: Kyle Beckerman (Real Salt Lake), Alejandro Bedoya (Nantes), Michael Bradley (Toronto FC), Brad Davis (Houston Dynamo), Mix Diskerud (Rosenborg), Julian Green (Bayern Munich), Jermaine Jones (Besiktas), Graham Zusi (Sporting Kansas City);
Atacanti: Jozy Altidore (Sunderland), Clint Dempsey (Seattle Sounders FC), Aron Johannsson (AZ Alkmaar), Chris Wondolowski (San Jose Earthquakes).
GRUPA H

Rusia
Belgia
Coreea de Sud
Algeria

Rusia – selectioner: Fabio Capello

Portari: Igor Akinfeev (ŢSKA Moscova), Iuri Lodîghin (Zenit Sankt Petersburg), Serghei Rîjikov (Rubin Kazan);
Fundasi: Vasili Berezuţki (ŢSKA Moscova), Serghei Ignaşevici (ŢSKA Moscova), Georgi Şennikov (ŢSKA Moscova), Vladimir Granat (Dinamo Moscova), Aleksei Kozlov (Dinamo Moscova), Andrei Eşenko (Anji Mahacikala), Dmitri Kombarov (Spartak Moscova), Andrei Semenov (Terek Groznîi);
Mijlocasi: Igor Denisov (Dinamo Moscova), Alan Dzagoev (ŢSKA Moscova), Roman Şirokov (FC Krasnodar), Denis Gluşakov (Spartak Moscova), Viktor Faizulin (Zenit Sankt Petersburg), Oleg Şatov (Zenit Sankt Petersburg), Iuri Jirkov (Dinamo Moscova);
Atacanti: Aleksandr Kokorin (Dinamo Moscova), Aleksandr Kerjakov (Zenit Sankt Petersburg), Maksim Kanunnikov (Amkar Perm), Aleksei Ionov (Dinamo Moscova), Aleksandr Samedov (Lokomotiv Moscova)

Belgia – selectioner: Marc Wilmots

Portari: Thibaut Courtois (Atletico Madrid), Simon Mignolet (FC Liverpool), Sammy Bossut (Zulte-Waregem);
Fundasi: Toby Alderweireld (Atletico Madrid), Anthony Vanden Borre (Anderlecht Bruxelles), Daniel van Buyten (Bayern Munchen), Vincent Kompany (Manchester City), Jan Vertonghen (Tottenham Hotspur), Thomas Vermaelen (Arsenal Londra), Nicolas Lombaerts (Zenit Sankt Petersburg), Laurent Ciman (Standard Liege);
Mijlocasi: Axel Witsel (Zenit Sankt Petersburg), Marouane Fellaini (Manchester United), Steven Defour (FC Porto), Moussa Dembele (Tottenham Hotspur), Nacer Chadli (Tottenham Hotspur), Kevin De Bruyne (VfL Wolfsburg);
Atacanti: Romelu Lukaku (Everton), Divock Origi (OSC Lille), Eden Hazard (Chelsea Londra), Kevin Mirallas (Everton), Dries Mertens (SSC Napoli), Adnan Januzaj (Manchester United)

Algeria – selectioner: Vahid Halilhodzici

Portari: Mohamed Zemmamouche (USM Alger), Rais Mbolhi (ŢSKA Sofia), Mohamed Cdric (CS Constantine);
Fundasi: Carl Medjani (Valenciennes), Aissa Mandi (Reims), Madjid Bougherra (Lekhwiya), Faouzi Ghoulam (SSC Napoli), Rafik Halliche (Academica Coimbra), Essaid Belkalem (Watford), Lyassine Cadamuro (Real Mallorca), Djamel Mesbah (Livorno), Mehdi Mostefa (AC Ajaccio);
Mijlocasi: Sofiane Feghouli (FC Valencia), Saphir Taider (Internazionale Milano), Medhi Lacen (Getafe), Abdelmoumen Djabou (Club Africain), Yacine Brahimi (Granada), Nabil Bentaleb (Tottenham Hotspur), Hassen Yebda (Udinese), Ryad Mahrez (Leicester City);
Atacanti: Islam Slimani (Sporting Lisabona), Hilal Soudani (Dinamo Zagreb), Nabil Ghilas (FC Porto)

 

Coreea de Sud – selectioner: Hong Myung-Bo

Portari: Jung Sung-ryong (Suwon Bluewings), Kim Seung-gyu (Ulsan Hyundai), Lee Bum-young (Busan Ipark);
Fundasi: Kim Jin-su (Albirex Niigata), Kim Young-gwon (Guangzhou Evergrande), Yoon Suk-young (Queens Park Rangers), Hwang Seok-ho (Sanfrecce Hiroshima), Hong Jeong-ho (FC Augsburg), Kwak Tae-hwi (Al-Hilal), Lee Yong (Red Star), Kim Chang-su (Kashiwa Reysol); Park Joo-ho (Mainz 05)
Mijlocasi: Ki Sung-yueng (Sunderland), Ha Dae-sung (Beijing Guoan), Han Kook-young (Kashiwa Reysol), Park Jong-woo (Guangzhou R&F), Kim Bo-kyung (Cardiff City), Lee Chung-yong (Bolton Wanderers), Ji Dong-won (FC Augsburg), Son Heung-min (Bayer Leverkusen);
Atacanti: Koo Ja-cheol (Mainz 05), Lee Keun-ho (Ulsan Hyundai), Park Chu-young (Arsenal), Kim Shin-wook (Ulsan Hyundai).

 
Partidele se vor disputa pe 12 stadioane din „tara cafelei”, Manaus, Fortaleza, Natal, Recife, Salvador, Belo Horizonte, Brasilia, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Curitiba, Porto Alegre si Cuiaba.

Estadio de Maracana, din Rio de Janeiro, care are 76.804 de locuri.

 


Stadionul lui Corinhians, Arena de Sao Paulo, cu 68.000 de locuri.

 


Estadio Nacional de Brasilia( 68.009 locuri)


Estadio Mineirao – Belo Horizonte, numar de locuri: 62.160.


Arena Pantanal – Cuiaba, numar de locuri: 41.390


Arena da Baixada – Curitiba ,numar de locuri: 41.456


Estadio Castelao – Fortaleza, numar de locuri: 64.846


Arena Amazonia – Manaus, numar de locuri: 42.374

Estadio das Dunas – Natal, numar de locuri: 42.086


Estadio Beira- Rio, numar de locuri: 50.287


Arena Pernambuco – Recife, numar de locuri: 44.248


Arena Fonte Nova – Salvador , numar de locuri: 48.747

 

 

Rating

  • 0comentarii

recomanda prietenilor