Urma scapa turma. Finish excelent pentru BC SCM Timisoara, care se impune la Craiova

TIMISOARA. SCM U – BC SCM un duel intre doua echipe cu obiective diferite. Craiova isi dorea mai mult de locul 8, in timp ce Timisoara vroia sa revina pe podium. A rezultat un meci destul de intens, cu multe schimbari de lider, dar cu un final foarte bun pentru banateni, care s-au impus la 11 puncte, 85-74.

La prima sirena tabela a indicat egaliatate, 18-18, ca oltenii sa preia initiativa in sfertul doi si sa intre la pauza mare in avantaj, 41-37. Mai mult, gazdele au avut +8 in sfertul 3, dar a fost momentul in care Timisoara a preluat controlul reusind un baschet incantator. Dupa 30 de minute, „Leii” era in avantaj, 63-58, sprintand si la inceputul sfertului patru cu un partial de 8-0, care a facut ca totul sa fie mai usor. S-a incheiat 85-74 pentru elevii lui Tudot Costescu, acestia obtinand a 15-a victorie din 21 de partide, cu un singut joc ramas din sezonul regulat. Indiferent de scorul partidei pe care BC SCM o va juca la Cluj, echipa violeta va evolua in seria formatiilor clasate pe locurile 1-6.

Mladen Jeremic a totalizat 24 puncte, 3 recuperari si 5 pase decisive, fiind cel mai bun jucator de pe teren. Octavian Popa Calota a contribuit cu 17 puncte, iar Milos Komatina a incheiat cu 11 puncte, 9 recuperari si 6 pase decisive pentru Timisoara. In replica, Ivan Siriscevic a reusit 19 puncte, 3 pase decisive, iar Jamar Samuels a adaugat 19 puncte si 9 recuperari.