Baschetbalistii Timisoarei au incheiat sezonul cu o victorie. ‘Leii din Banat’ au terminat pe locul 13 si s-au despartit de doi jucatori

TIMISOARA. SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara a terminat seria meciurilor din Liga Nationala dupa doua partide cu CS Valcea si a incheiat sezonul pe pozitia a XIII-a.

Timisorenii au incheiat la doua puncte diferenta primul sfert al intalnirii din sala Constantin Jude, iar acelasi ecart s-a pastrat si dupa cel de-al doilea, astfel ca la pauza diferenta era de 4 puncte, 38 – 34. Timisoara a controlat jocul si in a treia runda a intalnirii, in care s-a impus cu 23-16. In ultima parte a meciului, oaspetii au fost cei care au jucat mai bine si au castigat sfertul cu 29-26, insuficient insa pentru a se impune si a trimite seria in meci decisiv. S-a incheiat astfel 87-79, iar cel mai bun marcator timisorean a fost tanarul Serban Horga, autor a 17 puncte. Luka Mitrovic a pus 14 puncte pe tabela, iar ierarhia marcatorilor a fost completata de Edward Petrescu, cu 12.

Doua despartiri anuntate inaintea duelului cu Valcea

SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara a anuntat chiar inaintea intalnirii despartirea de doi dintre baschetbalistii sai. Antonio Nasturescu si-a reziliat contractul in mod amiabil cu clubul timisorean. El a evoluat in 23 de meciuri pentru formatia timisoreana si a avut o medie de 3,8 puncte pe meci si 2,1 recuperari pe meci.

Tyreek Scott-Grayson este al doilea baschetbalist care paraseste Timisoara, el nefiind pe foaia de joc nici la primul duel cu CS Valcea. Tyreek a jucat 30 de partide in tricoul Timisoarei si are o medie de 6,7 puncte pe meci.