Echipe de liga a IV-a si surpriza din Cruceni cauta biletele pentru semifinalele Cupei Romaniei, in Timis

TIMIS. Cupa Romaniei la nivelul judetului Timis se apropie de final, iar la mijlocul acestei saptamani se vor disputa meciurile din faza sferturilor de finala. In aceasta etapa a intrecerii sunt calificate sapte echipe din liga a IV-a, si una din liga a VI-a.

Primul meci se joaca marti, de la ora 18, la Cruceni, acolo unde vine liderul „Diviziei D”, si principala candidata la promovarea in liga a III-a, Timisul Sag. Echipa din localitatea de langa granita este pe locul 3 din Seria I a ligii a VI-a, si a ajuns in aceasta faza dupa ce a eliminat pe rand FC Porto Bega Timisoara, CS Utvin, CSC Belint si Pobeda Star Bisnov.

Sagul a ajuns in aceasta faza dupa ce a invins cu 3-2 pe AS Gelu, pentru ca in optimi sa treaca cu 3-1 de CS Sanandrei Carani.

Celelalte trei partide sunt dueluri intre echipe de liga a IV-a, si se vor disputa tot de la ora 18:00.

Unirea Sannicolau Mare primeste in sferturi vizita lui CSM Lugoj. Gruparea de pe Aranca a pierdut ambele intalniri jucate in aceasta stagiune in campionat. In tur, echipa din Sannicolau Mare a pierdut la limita, 2-1 la Lugoj, iar in partida retur a fost 3-1, tot pentru lugojeni.

Lugojenii au eliminat in 16-imi Pindul Dudestii Noi si Flacara Parta, in optimi, dupa lovituri de departajare.

Echipa din Sannicolau s-a impus cu 4-2 pe terenul Unirii din Cerneteaz, iar in optimi a invins cu 6-5, dupa executarea penalty-urilor, de AS Recas.

Un alt meci se va disputa la Liebling, acolo unde echipa gazda va primi vizita lui Millenium Giarmata pentru un loc in semifinale. Gazdele din aceasta faza a competitiei au castigat meciul de acasa din campionat, 2-0, iar in partida din tur, de la Giarmata, au incheiat la egalitate, 1-1.
Lieblingul a ajuns in sferturi dupa ce a invins la scor de tenis Foeniul, 6-3 in 16-imi, iar in faza optimilor a trecut cu 4-1 de CSO Deta.

Millenium a trecut in 16-imi cu 2-1 de Tormac, iar in optimi a trecut cu 7-6, dupa penalty-uri de Cocosul Ortisoara.

Ultima partida din faza sferturilor se va disputa la Mosnita Noua, unde Gloria primeste vizita echipei din Comlosu Mare. Pentru a ajunge in aceasta runda a competitiei, echipa din Mosnita Noua a invins cu 3-0 pe Kids Sanmihaiu Roman si a eliminat CSU Universitatea de Vest, formatie pe care a invins-o cu 4-1.

Echipa din Comlosu Mare a trecut cu 2-0 acasa de Unirea Jimbolia, iar in optimi a invins cu 5-2 pe Vointa Masloc-Pischia.

In duelurile din campionat, Gloria s-a impus in ambele partide, cu 3-1 la Comlosu Mare, si 4-3 pe teren propriu.