Remiza in derby-ul Banatului la fotbal feminin. Niciuna dintre echipele din Timis nu merge in semifinale

TIMISOARA. Politehnica Timisoara si Banat Girls Comlosu Mare au incheiat la egalitate duelul din etapa a III-a a fazei grupelor Cupei Romaniei.

Politehnica a aliniat o echipa din care au lipsit mai mullte titulare. Teodora Meluta, Dimitra Ivanova sau Sara Campean nu au fost in lot, in timp ce Nikoleta Kurja, Melinda Nagy, Roxana Mirea sau Shaira Pera au inceput meciul pe banca de rezerve.

Formatia alb-violeta a deschis scorul dupa 16 minute, cand Antonia Bratu a trimis balonul in plasa echipei din Comlosu Mare, stabilind si scorul primei reprize. Egalarea a venit cu un sfert de ora inainte de final, autoarea golului lui Banat Girls fiind Francesca Frericks. Americanca care va implini 24 de ani in cateva zile, a semnat astfel prima sa reusita in Cupa Romaniei, si a patra a sezonului.

In celalalt meci al grupei, Universitatea Cluj a castigat cu 3-2 pe teren propriu in fata lui Csikszereda Miercurea Ciuc.
In urma acestor rezultate, cele doua echipe din Ardeal s-au calificat in semifinalele competiei, iar cele doua echipei din Banat au parasit intrecerea.

In weekend, cele doua grupari din Timis revin la meciurile de campionat, iar ambele au meciuri in deplasare. Politehnica merge la Ciuc pentru duelul cu Csikszereda, iar Banat Girls in Teleorman pentru intalnirea cu CSM Alexandria.