Un pas mare catre play-off. Victorie cu emotii pentru BC Timisoara in deplasarea de la Galati

TIMISOARA. BC Timisoara a obtinut a treia victorie din meciurile disputate in 2017. Leii din Banat au trecut cu 90-87 de Phoenix Galati, iar in runda urmatoare primesc vizita campioanei din Oradea.

Partida de la Galati a fost una mai dificila pentru BC Timisoara decat intalnirea cu Muresul de acasa din runda precedenta. Baschetbalistii timisoreni aveau la pauza un avantaj de doar 7 puncte in fata lui Phoenix, iar la capatul celui de-al treilea sfert au marit ecartul la 12 puncte. Finalul de meci a fost insa unul incendiar. Formatia de la malul Dunarii a revenit spectaculos pe tabela, si cu o jumatate de minut ramasa de jucat, a redus ecartul la un ingur punct. Venit in aceasta iarna la echpa, Jonte Flowers a fost cel care a punctat pe final si a asigurat victoria formatiei banatene cu 90-87.
Cel mai bun marcator pentru BC Timisoara a fost Flowers, cu 24 de puncte. Celelalte puncte au fost inscrise de: Popa Calota – 17, Komatina – 10, Jeremic – 10, Rambo – 8, Andries – 7, Dragusin – 7, Diaz – 5 si Paun – 2.

In meciul urmator, programat in data de 1 februarie, banatenii primesc in sala Constantin Jude vizita formatiei campioane, CSU Oradea.