Un fleac, i-am ‘ciuruit’! Informatica Timisoara a facut spectacol la futsal, pe Dunare

TIMISOARA. Castigatoarea din acest sezon a Cupei Romaniei, Informatica Timisoara a jucat in primul joc din seria de maxim 3 partide, la Calarasi, pe un teren unde intotdeauna a avut meciuri grele.

Daca in campionat, Dunarea batea acasa cu 5-3, Timisoara invigea si ea pe teren propriu, 3-2, ca apoi sa treaca si in Cupa, in deplasare, 1-0! De aceasta data o singura echipa a fost pe teren, trupa banateana, care efectiv a facut spectacol.

Banatenii, care au inceput jocul in formula Koivumaki – Savio, Felipe, Thiago, Andre, au deschis rapid scorul, in minutul 2 prin Simic, dupa o faza superba de atac, ca un alt jucator sarb, Rakic, sa puncteze in minutul 6, dupa o alta actiune excelenta. 0-2 avea sa fie scorul la pauza, desi violetii au mai avut sanse de gol, in timp ce Koivumaki a fost de neintrecut.

In partea secunda, elevii antrenorului-jucator Robert Lupu s-au descurcat chiar si mai bine. Felipe (24), Savio (26 si 31) si Simic (38) au punctat pentru un „set” la 0! Informatica face probabil cel mai bun joc in deplasare din acest sezon si mai are nevoie de o victorie in fata dunarenilor, in urmatoarele doua jocuri care se vor disputa la Timisoara, pentru a se califica in semifinale!