Dumbravita, chinuita de FC Arges in Vinerea Patimilor. Banatenii pierd si duelul de la Mioveni si vor lupta pentru salvare pana la ultimul fluier

TIMIS. CSC Dumbravita nu a reusit sa se impuna nici la Pitesti in fata lui FC Arges si va trebui sa isi asigure salvarea in ultimul meci al campionatului.

Prima parte a intalnirii de la Mioveni a echilibrata la inceput, pana in minutul 20. La o faza inceputa din terenul pitestean, mingea a ajuns in careul Dumbravitei la Borta, acesta a centrat, iar mingea a ajuns la Buhaceanu, care a trimis in plasa pentru 1-0. Cinci minute mai tarziu, Argesul a inscris din nou prin Radescu, insa reusita acestuia a fost anulata pentru o pozitie de offside. In prima parte timisenii au avut o singura ocazie importanta, in minutul 27, cand Salhi a reluat acrobatic din 16 metri, iar mingea s-a dus peste poarta.

Repriza secunda a inceput cu o ocazie a Argesului. Adelin Mircea a sutat din interiorul careului de 16 m, insa Toroc a respins. Dumbravita a raspuns cu o lovitura de cap a lui Ekmekci, care a fost respinsa de Straton.
In minutul 80, experimentatul portar pitestean l-a doborat in careu pe Fabiano Cibi, intrat de putine minute in teren, iar centralul Burloiu a aratat punctul cu var. Razvan Ghinescu a tras in stanga lui Straton, insa portarul Aregsului s-a intins bine si a respins.

In ultimele minute ale intalnirii Bruce Nortey a obtinut un corner. In careu a urcat si portarul Toroc, dar Dumbravita nu a reusit sa inscrie si s-a incheiat 1-0.

Tot in aceasta etapa, Unirea Dej, contracandidata Dumbravitei la salvarea de la retrogradare, a obtinut o remiza, 1-1, pe terenul Ceahlaului Piatra Neamt, si s-a apropiat la 2 puncte de banateni.

In ultima runda din play-out, CSC Dumbravita va juca pe teren propriu in compania Ceahlaului Piatra Neamt.