Nicio surpriza! ACS Poli Timisoara pierde duelul din Gruia

TIMISOARA. Runda cu numarul 21 a trimis ACS Poli pe terenul liderului, in Gruia pentru jocul cu CFR Cluj. Dupa 90 de minute cu putin fotbal de calitate, ardelenii s-au impus cu 1-0 (1-0).

Gruparea banateana a mers sub Feleac cu avantaj moral, deoarece nu au mai pierdut de ceva vreme in fata liderului autoritar al sezonului regulat. Insa statistica nu tine de „foame”, iar trupa lui Dan Petrescu a apasat pe acceleratie inca din debut. Cu Straton in mare forma, violetii lui Ionut Popa pareau ca pot tine de 0-0 cel putin pana la pauza, dar in prelungirile primei parti, Vinicius a deschis scorul dupa un corner.

In partea secunda, s-a jucat mai mult la asteptare, Omrani a marcat din nou pentru CFR, dar golul a fost anulat pe buna dreptate pentru ofsaid, in timp ce oaspetii nu au pus mari probleme in atac, doar cu cateva jumatati de ocazii. Pe final a intrat si Sebastian Mailat, un jucator atat de simplu pierdut de Timisoara, care imbraca de cateva etape tricoul visiniu.

S-a incheiat 1-0 intr-un meci in care scopul a scuzat mijloacele din partea amitrionilor si in care oaspetii nu au putut mai mult.

In runda viitoare, ultima din acest an, ACS Poli primeste pe teren propriu vizita lui Dinamo.

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Muresan, Camora – Hoban, Culio – Deac, Djokovic, Paun – Omrani. Au mai jucat: Mailat, Peteleu, L. Rus.
Antrenor: Dan Petrescu
ACS Poli: Straton – Cretu, Melinte, Seroni, Straut – Artean, Vasvari – Ciucur, Doman, Birnoi – Draghici. Au mai jucat: Curjuric, Harut, Abraw.
Antrenor: Ionut Popa