Mediop redevine golgheterul Ligii secunde, iar Ripensia Timisoara invinge Braila

TIMISOARA. Ripi – Dacia Unirea, un meci de care pe care, cu victoria obligatorie pentru ambele echipe. Brailenii au ajuns cu cutitul la os dupa ultimele rezultate, spectrul retrogradarii fiind din ce in ce mai mare la malul Dunarii, in timp ce banatenii aveau nevoie de un succes ca de aer pentru a se indeparta de zona nisipurilor miscatoare.

In cele din urma, echipa mai buna, care a avut acel ceva in plus in jocul de astazi, a si reusit sa se impuna. Ripensia a castigat cu 2-1 (1-1), iar plusul s-a numit Ndiaye Mediop, marcatorul unei duble, cu care a ajuns la cota 16 goluri inscrise in acest sezon, unde este lider in clasamentul golgheterilor.

Meciul a fost intens, s-a pus „osul”, dar totul este bine cand se termnina cu bine. Calin Toma a avut prima sansa de gol, inca din debutul partidei, astfel ca iuresul ofensiv anunta cumva golul lui Mediop din minutul 7, acesta marcand dupa o pasa a lui Badauta. Ripi a ramas in atac si Manecan a fost si el aproape de gol, dar portarul Botas a scos de la radacina barei. Si Badauta punctea inscrie, dar a ratat pe contraatac. Cumva contrar cursului jocului, Andrei Banyoi a egalat, sub transversala, in minutul 27. Lucrurile s-au complicat pentru gazde, odata cu accidentarea portarului Munteanu, nevoit sa paraseasca terenul, in locul sau intrand tanarul Mario Contra, care s-a remarcat imediat, parand un sut al lui Vitan. Finalul primei parti apartine vizitatorilor, dar tabela a ramas nemodificata, 1-1.

Banatenii au reluat seria de atacuri in partea secunda, Apro a avut o sansa dupa fix o ora de joc, in timp ce vizitatorii au incercat sa joace si pe cartea contraatacului. In minutul 69, Adrian Popa este faultat in suprafata de pedepasa, la o imprudenta a lui Vitan, iar Mediop reuseste dubla de la punctul cu var, 2-1. Finalul de joc este intens, dar Ripensia iese bine din fazele mai complicate si obtine astfel o victorie meritata, a 7-a din campionat, care face ca echipa sa se departeze de locurile retrogradabile.

Ripensia: Munteanu (32, Contra) – Bocsan, Burdet, Apro (66, Tugui), Ad. Popa (c), Minecan (86, Stoi), Zurbagiu, C. Toma, Ungureanu, Mediop, Badauta. Antrenor: Paul Codrea