FC Timisoara – Lech Poznan 0-2! Cavalerii Timisoarei rapusi de lesii din Poznan

Poli Timisoara a pierdut astazi in cea de-a doua partida din cadrul turneului de pregatire de la Marbella (Spania), disputata in fata celor de la Lech Poznan, scor 0-2. Chiar daca la prima vedere adversarii din Polonia par a fi de mana a doua, trebuie spus ca Lech Poznan este formatia care a reusit sa o bata in Europa League pe Manchester City, pe teren propriu, 2-1, echipa care tocmai o scosese pe Poli din competitie. Lesii au pe banca tehnica o adevarata legenda vie a fotbalului: Jose Mari Bakero.
Antrenorul Timisoarei, Dusan Uhrin a inceput jocul cu: Taborda – Helder, Burca, Cisovsky, Krejci, Lavecchia, Alexa, Tames, Goga, Ricketts, Nikolici, iar in repriza secunda a aliniat o cu totul alta formatie: Taborda – Helder, Luchin (Mera), Burca, Krejci, Matei, Alexa, Tames, Rocha, Goga, Axente.
In afara celor doua goluri marcate de polonezi, singurul moment important al intalnirii a fost accidentarea lui Cisovsky. In minutul 20 al meciului, slovacul s-a lovit la cap la un duel cu un adversar, si a  suferit un hematom deasupra arcadei ochiului drept, insa nu va avea nevoie de interventie chirurgicala. Banatenii vor mai juca in Spania cu Arka Gdynia (27 ianuarie), Sparta Praga (30 ianuarie) si Dnepr Dnepropetrovsk (2 februarie).