Ripi da lovitura la Dunare. Echipa din Timisoara s-a impus in prima runda din Liga 2 la Braila

Ripensia a fost prima dintre secund-divizionarele din Timisoara care a inceput noul campionat al Ligii 2. Elevii profesorului Ciprian Urican au avut parte de o deplasare lunga, si de un meci greu cu Dacia Unirea Braila. Dar totul este bine cand se termina cu bine.

Cu doar 5 rezerve pe foaie, deoarece echipa a avut parte de accidentari de ultima clipa, Hecsko si mansour, dar si un suspendat – Badauta, Ripi a inceput curajoasa partida de la malul marii. Dupa un debut echilibrat, Ripi a avut o dubla ocazie in minutul 18, prin Anghelina – fost jucator al brailenilor si Ungureanu. In cele din urma, echipa banateana a deschis scorul in minutul 40, nou venitul George Monea punctand cu o frumoasa lovitura de cap de la 11 metri. Asadar, 0-1, scor cu care s-a intrat si la vestiare.

Oaspetii incep bine si paretea secunda, iar partida putea fi decisa in minutul 52, atunci cand Apro a inscris, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Incetul cu incetul, gazdele au iesit mai mult la joc, dominand mijlocul terenului. Burdet a scos o minge de pe linia portii in minutul 60, insa chinezul Yuefeng Lu a egalat in minutul 67 cu un sut din 10 metri. Putea fi mai rau pentru ripensisti, gazdele beneficiind de un penalty, in minutul 70, dar Dobre a intervenit providential cu piciorul.

Pe final, Ripensia a dat lovitura, in minutul 87, cand Andrei Dumiter a primit o pasa excelenta de la Ungureanu si a marcat din a doua incercare un gol cat o victorie. Asadar, Ripi bate la Braila cu 2-1 si incepe cu dreptul campionatul.

Ripensia: Dobre – Ad. Popa, Burdet, Apro, C. Toma (cpt.) – Stoi, Anghelina – G. Monea, Zaluschi, Ad. Ungureanu – Dumiter. Rezerve: Păruraru – M. Toma, Cluci, Barica, Vlădia. Antrenor: Ciprian Urican