Victorie importanta pentru BC Timisoara contra Energiei Rovinari.’Leii’ s-au impus cu scorul de 94-87, la finele unui meci echilibrat

Dupa doua infrangeri consecutive, cu Targu Mures si CSM Bucuresti, BC Timisoara a reusit prima victorie din retur. Alb-violetii au reusit sa se impuna in fata Energiei Rovinari, echipa in fata careia au pierdut la un singur punct diferenta, in tur.
BC Timisoara a inceput bine meciul disputat la Sala Constantin Jude si in minutul 4 conducea la 9 puncte(14-5). Cei de la Rovinari au reusit sa reduca diferenta la un singur punct(18-17), in minutul 7, dar primul sfert s-a incheiat cu avantajul alb-violetilor(26-21).
La jumatatea sfertului doi, ecartul a ajuns la 12 puncte pentru „lei”, dar oaspetii s-au apropiat din nou, scorul inregistrat la pauza fiind de 44-42.
Energia Rovinari a egalat apoi, pe debutul sfertului trei(44-44), iar in minutul 25 au preluat chiar conducerea(49-50). BC Timisoara a revenit repede la timona, Johnson, Gallimore si nou-venitul Tuljkovic au dus scorul la 55-50, dar finalul sfertului trei i-a gasit pe elevii lui Srdjan Jovanovic cu un avantaj de doar 3 puncte(65-62), ceea ce le-a dat posibilitatea oaspetilor sa egaleze din nou, pe debutul sfertului patru(65-65).
„Leii” au fortat si au reusit sa-si creeze un avantaj de 13 puncte pana in minutul 35(80-67), dar apoi au cedat din nou, iar finalul le-a dat ceva emotii banatenilor care aveau experienta neplacuta a meciului din tur si a celui de sezonul trecut cand au pierdut in fata Rovinariului la un punct diferenta.
Istoria nu s-a repetat insa. Desi oaspetii au reusit sa marcheze 11 puncte consecutive intr-un minut si jumatate si s-au paropiat la 3 puncte de alb-violeti(87-85), in minutul 39, BC Timisoara s-a impus in final cu scorul de 94-87.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Jovanovic, cu 24 de puncte marcate, urmat de Tuljkovic, cu 17 puncte si Johnson cu 14 puncte si 12 recuperari. De la Energia Rovinari s-au remarcat Wisseh cu 23 de puncte inscrise si Darby jr cu 22.