Handbalistii de la Politehnica Timisoara, in finala mica a Campionatului National de Tineret

TIMISOARA. Tinerii handbalisti de la Politehnica Timisoara sunt aproape de o medalie la Campionatul National de Tineret, care se desfasoara in aceste zile la Plopeni.

CITESTE SI: Roxana Iliescu: E momentul sa le redam demnitatea canotorilor timisoreni si, totodata, sa le aratam faptul ca, spre deosebire de primarul Fritz si gasca lui, noi ii pretuim! Am gasit un teren pentru o noua baza sportiva

Sportivii pregatiti de Alexandru Nae au trecut cu 32-29 in sferturile de finala de HC Buzau, un meci in care Darius Bran a inscris de 9 ori, iar Turcitu si Burzo au terminat meciul cu cate 6. Printre cei evidentiati se afla si portarul Andrei Lazar, care a ajutat din plin la calificarea in semifinale cu cele 12 parade ale sale.

In penultimul act al intrecerii, banatenii au intalnit Universitatea Cluj intr-o partida echilibrata, la jumatatea careia scorul era 19-19. Alb-violetii au mers cap la cap cu adversarul pana in ultimele 10 minute, cand ardelenii au preluat conducerea si s-au impus cu 36-32. Acelasi Darius Bran a fost golgeter, cu 8 reusite, urmat de Daneasa, cu 7 si Burzo cu 6.

Timisorenii vor juca finala pentru medalia de bronz joi, de la ora 16:15, impotriva lui CSM Focsani.