‘Ursii’ au spulberat Farul in cea de-a doua etapa a campionatului. Constantenii nu au marcat nici un punct in sfertul trei!

BC Timba s-a impus categoric in fata tinerei echipe constantene, scor 106-33, in meciul disputat miercuri seara la Sala Constantin Jude, galben-negrii bifand astfel prima victorie in acest sezon al Ligii Nationale.
Timisorenii s-au instalat la conducere inca din primele minute(5-0), iar avantajul elevilor lui Bogdan Murarescu a crescut tot mai mult pe parcursul partidei.
Dupa 26-11 la finele primului sfert, banatenii au iesit la pauza cu 21 de puncte avas(46-25).
Partea a doua a jocului a adus insa o situatie inedita pentru un meci de baschet. Farul Constanta nu a reusit sa marcheze nici un punct in sferul al treilea(30-0), ‘marinarii’ reusind sa puncteze din nou pe tabela abia in minutul 33, cand scorul era de 79-27 pentru BC Timba.
Desi nu au fortat foarte mult, galben-negrii au mai pus pe tabela inca 27 de puncte pana la finalul jocului, depasind astfel suta, iar constantenii au mai reusit sa inscrie doar 6 puncte, meciul incheindu-se la scorul de 106-33.
Ultimul sosit din tabara timisorenilor Richard Delk a marcat cele mai multe puncte pentru BC Timba, 20, fiind urmat pe lista marcatorilor de  Bridgewaters, cu 14 puncte, Tasic, cu 13 puncte, Florveus si Popa, cate 12.
VEZI AICI FOTO!
„A fost un meci usor si nu sunt prea multe de spus, dupa un astfel de meci.Nici nu stiam ca nu au inscris nici un punct in fertul trei. Farul e o echipa tanara, e clar ca se vor intalni cu astfel de rezultate, insa e un lucru bun pentru jucatorii romani pentru ca, din moment ce nu retrogradeaza au sansa de a juca. Se vor obisnui cu timpul cu rigorile Ligii Nationale si vor progresa. Dar, deocamdata, e clar ca e o diferenta mare. Insa, sa spunem despre jocul nostru, pentru ca despre jocul adversarilor nu am ce discuta, eu nu sunt multumit de cum am jucat, pe faza de atac nu ne miscam cum trebuie, nu pedepsim greselile adversarului, inca mai avem de muncit. Si la recuperare totusi l-am permis un numar mare de recuperari ofensive, sunt aspecte care nu imi plac, insa scorul e categoric”, a spus antrenorul BC Timba, Bogdan Murarescu.