Politehnica Timisoara rateaza bronzul national in campionatul de tineret. Banatenii dau portarul turneului final

TIMISOARA. Tinerii handbalisti de la Politehnica Timisoara au incheiat pe locul 4 Campionatului National de tineret.

CITESTE SI: Dupa ce a desfiintat Festivalul Timfloralis de la Timisoara, in prag de alegeri, administratia Fritz impodobeste cu flori Fantana cu Pesti si pe cea din Unirii pentru… sarbatoarea Floriilor. Foto

In turneul Final 8 care a avut loc la Plopeni, handbalistii alb-violeti au jucat finala mica a competitiei. La capatul primei parti a intalnirii cu CSM Focsani, timisorenii erau condusi la 3 goluri, 15-12. In repriza secunda, banatenii au reusit sa egaleze in cateva randuri, fara sa treaca insa la conducere, si au pierdut cu 27-25.

Cel mai bun marcator pentru Poli in finala mica a fost Robert Motataianu, cu 7 goluri, Dragos Daneasa a reusit 5, iar Andrei Burzo 4. Celelalte goluri au fost semnate de Florentin Cocosila, Mateo Rosca si Darius Bran, fiecare cu cate 3.

Si daca au pierdut meciul pentru medalia de bronz, banatenii au dat cel mai bun portar al turneului final, pe Andrei Lazar, cel care a avut 16 interventii bune in aceasta intalnire, dupa ce in sferturi si semifinala reusise cate 12.