Traditia continua! ASU Poli a invins Ripensia in derbiul orasului

Atmosfera dezolanta in tribunele marelui oval, Dan Paltinisanu, doar in jur de 1.500 de timisoreni alegand sa vada de la fata locului, derbiul orasului din liga secunda de fotbal, dintre ASU Poli si Ripensia. In urma cu 3 ani, cand cele doua echipe se luptau pentru intaietate in Divizia D Timis, la meciul direct jucat in acelasi loc, in tribune erau circa 7000 de spectatori…

Revenind in prezent, meciul a fost bun, s-a jucat fotbal, cele doua grupari evoluand fara menajamente. Dupa 90 de minute atractive, Poli a continuat traditia din meciurile directe din campionat, invingand cu 2-1. Violetii s-au impus si in cele doua partide din liga a IV-a, iar acum tur-retur sin in esalonul doi.

Ionut Plamada a deschis scorul pentru gazde, in minutul 12, dupa o faza la care au contrtibuit Sorescu si Nicolae, dar Ripi a egalat dupa 3 minute prin Adrian Ungureanu, dupa asezarea lui Mediop. In partea a doua, Poli, care a avut mai muote ocazii, a inscris in minutul 85 prin Carol Taub, golul care a facut diferenta, 2-1.

Fundasul stanga al echipei violete reusea sa inscrie si in tur, cand Poli a invins in Ciarda Rosie cu 2-0.

ASU Poli: Dur-Bozoanca – Motreanu, Bilia (cpt.), Scutaru, Taub – Krausz, Poparadu – Schieb (Ghinescu 69′), Vas. Nicolae (Coada 90+1′), Sorescu – I. Plamada (Giuricici 85′)
Antrenor: Antonio Foale

Ripensia: Radulescu – Ad. Popa (cpt.), Bocsan, Apro, C. Toma – Laur. Tudor, Zurbagiu (Stoi 59′) – Ad. Ungureanu, Mediop (Bobina 82′), Dumiter – Badauta (Golda 76′)
Antrenor: Ciprian Urican