Spectacol baschetbalistic total, in derby-ul Timisoarei! Duelul dintre ursi si lei a umplut pana la refuz Sala Constantin Jude! FOTO!

BC Timba, aflata in postura de gazda a condus in majoritatea timpului, dar BC Timisoara a fost cea care si-a adjudecat victoria, in final. O decizie controversata a arbitrilor din ultimul minut a umbrit insa atmosfera de sarbatoare a baschetului timisorean.

Timisorenii au umplut, sambata seara, Sala Constantin Jude, ba chiar o parte au  fost nevoiti sa astepte pana in sfertul doi la portile salii pentru a prinde un loc la derby-ul baschetbalistic al Timisoarei. Si nu au regretat, pentru ca, in ciuda diferentelor de clasament si de bugete, jocul si atmosfera, chiar s-au ridicat la inaltimea unui adevarat derby.
Echipa antrenata de Srdjan Jovanovic a inceput meciul in forta. Zlatko Jovanovic a pus rapid doua trite la punctajul „leilor”, iar capitanul Sarovic a adaugat inca una si BC Timisoara conducea la 8 puncte in minutul 3(3-11).
Meciul a continuat, insa, cu seria de reusite de trei puncte a celor de la Timba. Horton si Glynn au dat startul, iar Brown a continuat, cu alte doua reusite de trei, iar galben-negrii s-au instalat la conducere, incheind primul sfert cu trei puncte avans(21-18).
BC Timisoara a revenit la timona(26-32) pe debutul sfertului doi, dar Horton a continuat recitalul de ‘trite’ al ‘ursilor’. Americanul a mai pus 9 puncte in contul BC Timba, care a revenit la carma jocului(37-34). Pana in minutul 18, elevii lui Bogdan Murarescu s-au distantat apoi la 12 puncte(52-40) si au iesit la pauza cu 9 puncte avantaj(53-44).
Alb-violetii au recuperat din nou diferenta in sfertul trei si inaintea ultimelor zece minute, cele doua echipe erau la egalitate(75-75). BC Timisoara a trecut in avantaj pe debutul ultimului sfert(75-77), dar Timba nu s-a predat. Galben -negrii au revenit(78-77), iar „leii” au tinut aproape. Spectacolul  baschetbalistic a continuat pe parchet cu alte trite si slam-dunk-uri, iar publicului a completat atmosfera din tribune, pana in ultimul minut, cand o decizie a arbitrilor a umbrit putin sarbatoarea baschetului timisorean.
Mai erau 50 de secunde de joc, BC Timisoara avea un punct avans(88-89), iar Timba era in atac, cand arbitrii au decis sa dicteze „pasi” la Brown, la o faza la care cei de la Timba au solicitata fault. A fost momentul in care banca galben-negrilor si o parte a tribunei a sarit in aer. In ciuda contestatiilor, BC Timisoara s-a ales cu doua aruncari libere, ambele transformate de Jovanovic si meciul s-a incheiat la scorul de 91-88, pentru echipa care inca mai spera la locul 4 in Liga Nationala.
Cel mai bun marcator al partidei a fost Jermont Horton, cu 32 de puncte, din care cinci reusite de trei, fiind urmat pe lista marcatorilor celor de la Timba de Denham Brown, cu 28 de puncte, din care 4 reusite de 3. De partea cealalta, cele mai multe puncte le-a marcat Robert Sarovic, 30, capitanul „leilor” reusind si el 4 „trite” si avand un total de 11 recuperari. De la BC Timisoara s-au mai remarcat zlatko Jovanovic, cu 17 puncte si Devan Downey, cu 15 puncte.