Scor atipic pentru un meci de rugby: Egal intre Timisoara si CSM Bucuresti FOTO

Meci de mare ambitie pe stadionul Dan Paltinisanu, unde Timisoara a intalnit o extrem de puternica echipa a CSM Bucuresti, care in ciuda unui start fals de Superliga, cu doua esecuri, a venit pe Bega cu ganduri de victorie. Ambitii si in randul jucatorilor, Turashvili, Malupo, Sola, fiind sportivi care au evoluat si aici si doreau o revansa… la fel ca si antrenorul Danie de Villiers.

Si cum era de asteptat, meciul a fost incrancenat, spectacolul nu a fost astazi la el acasa, dar daruirea si ambitia au compensat faptul ca cele doua grupari au ales un joc pe forta. Din pacate, ca de atatea ori, arbitrajul a fost dezamagitor… care a culminat cu lipsa de reactie a arbitrului Bodea la un gest nesportiv gratuit a lui Turashvili!

In prima repriza, gazdele au reusit un singur eseu, de penalizare, dupa greseli repetate ale vizitatorilor pe ultimii 5 metri. De cealalta parte, Vlaicu a convertit 3 din cele 5 lovituri de pedeapsa, astfel ca la vestiare, CSM avea 9-7.

In partea a doua, Timisoara Saracens a apasat tare pe acceleratie, dar s-a lovit de o aparare foarte motivata, care a stat bine in propriul 22. Nici Calafeteanu nu a fost in „picior”, mijlocasul de gramada ratand de doua ori tinta, la doua penalitati, cate una pe repriza, din pozitii bune. Ultimele 20 de minute au adus o lupta chiar si mai intensa, pentru fiecare balon, astfel ca era clar ca partida va avea un final strans. Dupa ce si Conache a ratat sansa de revenire pe tabela de marcaj, Shannan, nou introdus pe teren, a receptionat o pasa de la Rose si a reusit un eseu exceptional la colt, netransformat insa de Conache, 12-9 pentru amfitrioni. Nu avea insa sa fie scorul final, Malupo egaland dintr-o penalitate de la 40 de metri, 12-12.

Banatenii pierd astfel sansa unei victorii, care in mare parte au meritat-o, dar nu au obtinut-o din cauza impreciziei la loviturile „la bete”, dar si a greselilor de joc.