Romania – Italia 1-1. Marica, si pentru noi, si pentru ei

Romania a controlat jocul cu Italia si a punctat prin Ciprian Marica, dar scorul final a fost egal, atacantul lui Stuttgart inscriind si in propria poarta, pe final.
Reprezentativa Romaniei a incheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, miercuri, la Klagenfurt (Austria), contra fostei campioane mondiale Italia.

„Tricolorii” au inceput mai bine meciul, au fost mult mai determinati si mai insistenti in atac, in timp ce adversarii antrenati de Cesare Prandelli au fost de cele mai multe ori confuzi in joc. Rasplata pentru jocul mai bun al Romaniei a venit in minutul 34, cand Ciprian Marica a deschis scorul in urma unei actiuni prelungite de atac. Pauza a gasit nationala lui Razvan Lucescu in avantaj, iar la reluare jocul nu a fost deloc unul stralucit, spectacolul din teren fiind afectat probabil si de numeroasele intreruperi cauzate de schimbari.

Totusi, faptul ca imediat dupa reluarea jocului Prandelli a trimis in teren trei campioni mondiali, Pirlo, Gilardino si De Rossi, s-a facut simtit in jocul Italiei. Gilardino chiar a trimis mingea in plasa, dar reusita sa a fost anulata corect pentru ofsaid (49).
In minutul 81, Italia a avut o ocazie imensa, prin Pirlo, dar Tatarusanu a acordat un corner in urma caruia s-a inscris golul egalarii. Pirlo a batut lovitura de colt, Quagliarella a trimis pe spate cu capul, iar Ciprian Marica a deviat nefericit balonul in propria poarta.
„Tricolorii” au incercat pe final sa-si apropie victoria, dar Viviano s-a opus in doua randuri suturilor foarte bune ale lui Alexa (84, 89).

ROMANIA – ITALIA 1-1 (Marica 34 / Marica 82 – autogol)
Componenta echipelor:
Romania: Pantilimon (Tatarusanu 46) – Rapa, Tamas, Chivu, Rat – Torje (Cr. Tanase 58), Ropotan (Alexa 80), Florescu, Deac (S. Ilie 90) – B. Stancu- Marica. Antrenor: Razvan Lucescu.
Italia: Viviano – Santon (Cassani 60), Bonucci, Ranocchia, Balzaretti – Aquilani, Ledesma (De Rossi 46, Pazzini 80), Mauri – Diamanti (Pirlo 46) – Balotelli (Quagliarella 60), Rossi (Gilardino 46). Antrenor: Cesare Prandelli.
Cartonase galbene: Torje 32 / Balzaretti 38, Santon 56