Ripensia Timisoara scrie din nou istorie in Cupa Romaniei. ‘Ripi’ a eliminat UTA si asteapta o echipa de Liga I. FOTO!

Vechea Ripensia a scris istorie in trecut in Cupa Romaniei, gruparea timisoreana fiind in 1934, prima castigatoare a acestei competitii. Noua ‘Ripi’, inscrisa in competitie in vara trecuta,  dupa mai bine de sase decenii de absenta, este in prezent singura echipa din Liga a V-a care a reusit sa ajunga in saisprezecimile Cupei.

Porniti din Liga a VI-a, galben rosii au eliminat pana acum zece echipe, ultima fiind una cu nume de rasunet in fotbalul romanesc, UTA Arad, echipa care evolueaza in Liga a II-a, cu trei esaloane mai sus decat Ripensia.
Aceasta diferenta de nivel nu s-a vazut insa deloc in mciul disputat miercuri pe stadionul Electrica din Timisoara. Cu o formatie inscropita pe ultima suta de metri, gruparea aradeana, condusa de pe banca de Eugen Trica a parut fi outsiderul in partida din faza a V-a a Cupei.
Oaspetii abia au apucat sa se acomodeze cu atmosfera de pe vechiul stadion timisiorean ca s-au vazut deja condusi cu 2-0. Anagor a deschis scorul in minutul 4 pentru echipa pregatita de Suciu si olariu,  dupa o pasa foarte buna a lui Briciu, cel care peste doar cinci minute avea sa inscrie si el cu un sut la vinclu de la 23 de metri.
UTA a incercat sa reactioneze, dar Surugiu si Monac nu au reusit insa sa-l invinga pe portarul Radulescu, iar Salajan a ratat tinta, timitand cu capul peste din 2-3 metri, astfel ca scorul la pauza a ramas 2-0.
Chiar daca Trica a incercat sa-si monteze jucatorii la vestiare, amintindu-le ca imbraca un echipamentul unei echipe cu renume in fotbalului romanesc, Ripensia a parut echipa mai hotarata si pe debutul reprizei secunde, acelasi Briciu trimitand milimetric peste poarta lui  Oberhauser in minutul 47, dupa o actiune frumoasa a galben-rosilor.
UTA a ramas in zece din minutul 49, dupa ce Oltean a vazut al doilea galben, in urma unui fault asupra lui Radu si a fost eliminat, iar ‘Ripi’ a avut sansa sa majoreze proportiile scorului.
Anagor a trecut pe langa 3-0 in minutul 59 cand a trimis peste poarta, din pozitie foarte buna, dar in minutul 69 Adrian Popa nu a mai ratat tinta si a marcat, dupa ce a scapat singur cu Oberhauser. Aradenii au scapat si ei de cateva ori spr poarta lui Radulescu, insa nici Apostu(65′) si  nici Salajan (88′) nu au reusit sa inscrie golul de onoare pentru „Batrana Doamna’, care a fost nevoita sa paraseasca Timisoara cu capul plecat.