Ripensia Timisoara pierde la Trivale, dar nu fara lupta

Etapa a 25-a a fost cu ghinion pentru Ripensia, trupa banateana pierzand duelul din Trivale, cu FC Arges. Ripi a jucat dezinvolt, nu s-a cantonat in aparare, a avut momente bune in joc, dar in cele din urma experienta violetilor de Trivale a fost decisiva.

In prima parte, cele doua grupari si-au impartit perioadele de dominare. Gazdele au avut primele sanse de gol, dupa care si banatenii, prin Dumiter – tot in doua ocazii, puteau deschide scorul. In cele din urma, experimentatul Raul Costin a facut 1-0 in minutul 31. Socul a fost mare pentru banateni, care imediat au primit si al doilea gol, tot de la un jucator cu state vechi in primele doua ligi.

Prima repriza se incheie cu o ocazie mare a lui Badauta, dar oaspetii aratau ca au ramas in joc. In minutul 61, golgheterul Mediop a redus din diferenta, cu un sut plasat si imparabil. Finalul este jucat pe contre, dar FC Arges reuseste sa isi adjudece toate cele trei puncte puse in joc.

Ripi sufera primul esec din 2018, dupa o remiza si un egal si ramane pe locul 11, la 5 puncte deasupra liniei ce desparte salvatele de retrogradate.

Ripensia: Radulescu – A. Popa (cpt.), Bocsan, Burdet, C. Toma – L. Tudor, Minecan, Zurbagiu, Dumiter, Mediop, Badauta. Au mai jucat: Apro, Ungureanu si Golda.