Ripensia Timisoara, la un pas de semifinalele fazei judetene a Cupei Romaniei! Ripi a invins cu 9-0 pe AS Murani, in turul 5

Dupa ce, saptamana trecuta eliminau, la penalty-uri, divizionara D, Auto Timisoara, duminica, galben-rosii s-au impus fara drept de apel, in fata echipei de liga a V-a,  AS Murani si isi continua drumul in Cupa Romaniei.

Echipa antrenata de Radu Suciu si Ovidiu Olariu a deschis repede scorul in meciul disputat pe terenul sintetic de pe baza ”Dan Paltinisanu”. In minutul 11, Carpinisan a centrat de pe stanga, iar Radu a inscris cu un sut la coltul lung. Michi a facut 2-0, in minutul 22, dupa ce a executat bine o lovitura libera de la peste 20 de metri, obiligandu-l pe portarul Morcan sa respinga minge propria poarta. Ripi a continuat sa pune presiune pe cei de la Murani, Uzun, in doua randuri si Popa  au ratat insa ocazia sa majoreze avantajul echipei de la Gara Mica. Totusi Ripensia a iesit la pauza cu trei goluri avans, dupa ce Mogos, bine servit de Petrisor, și-a trecut si el numele pe lista marcatorilor.
Imediat dupa reluarea jocului, Nichitean a facut 4-0 (52′), iar galben-rosii au mai ratat o ocazie mare in minutul 57, prin Popa. Scalus a trimis mingea in propria poarta in minutul 67, iar Mogos a dus scorul la 6-0, doua minute mai tarziu, din pasa lui Pascaleanu.
Cheveresan(76′), Nicolin(83′) si Petrisor(90′) au consfintit victoria categorica a Ripensiei care s-a impus cu 9-0 si s-a calificat in turul urmator din faza judeteana a Cupei Romaniei, unde va intalni o alta echipa din Campionatul Judetean.
In cazul in care vor trece si de FC Jebel, elevii lui Suciu si Olariu vor ajunge in semifinalele fazei judetene, acolo unde vor da piept cu divizionara D, AC Belint.
Ripensia Timisoara: Filip – Petrisor, Uzun, Costandana, Carpinisan – Boanghes(Mihai, 72′), Michi – Radu(Nicolin, 63′), Mogos(Cheveresan,72′), Popa – Nichitean(Pascaleanu, 63′).