Ripensia merge mai departe in Cupa Romaniei! Galben-rosii au eliminat pe Auto Timisoara, dupa penalty-uri. FOTO!

Dupa mai bine de sase decenii de absenta, ‘Ripi’ a revenit in Cupa Romaniei, competitie in cadrul careia, cunoscuta echipa timisoreana a facut istorie, in trecut, trecandu-si in palmares doua trofee si alte doua participari in finala.

Ripensia Timisoara a fos,t in anul 1934, prima echipa castigatoare a Cupei Romaniei. Revenita in competitie, in vara, o data cu inscrierea in Campionatul Municipal,  „Ripi” incearca acum sa reia traditia si in Cupa. Primul pas a fost facut duminica, o data cu meciul sustinut contra divizionarei D, Auto Timisoara, in turul 4, faza judeteana a Cupei Romaniei.
Diferenta de doua esaloane nu s-a simtit cel putin in prima repriza. Trupa lui Suciu si Olariu a fost cea care a dat startul fazelor de poarta, prin Popa, care a trimis in bara, in minutul 6, in urma unei lovituri libere. Zece minute mai tarziu, tot el a trimis de putin, pe langa poarta, iar in minutul 34 l-a pus la incercare pe portarul Ionescu, cu un sut la coltul scurt. Dupa 0-0 la pauza, ”Ripi” a inceput cu incredere si repriza a doua, insa, scapat singur spre poarta adversa, Mogos a sutat in portar. Replica lui Auto a fost una taioasa. Buda a tintit bara portii lui Filip, cu un sut de la limita careului, in minutul 78, iar in minutul 89, divizionara D a fost aproape sa dea lovitura. Cadariu a sutat bine din 16 m, insa mingea a lovit transversala, iar scorul a ramas 0-0.
Nici cele 30 de minute de prelungire nu au adus schimbari pe tabela. Desi, galben-rosii au fost aproape de autogol in minutul 94, la o neintelegere intre portarul Filip si fundasul Hota, iar Mogos(95′) si Pascaleanu(97′) s-au aflat in situatii clare de a inscrie. Ripi nu a putut profita nici de superioritatea numerica, dupa ce Auto a ramas in zece, Nagy fiind eliminat in minutul 102, pentru doua ‘galbene’. Puscasu i-ar fi putut scuti pe galben-rosii de emotiile loviturilor de departajare in ultimul minut, insa a trimis peste, dupa ce a scapat singur spre poarta adversa.
Ripensia s-a impus in final la loteria penaty-urilor, cu 3-2. Pascaleanu, Muresan si Mogos au transformat pentru Ripi, iar Boceanu si Al-Helou pentru Auto. Au ratat: Puscasu si Popa de la Ripensia, respectiv Cadariu, Rotaru si Taub de la divizionara D.

„A fost bine pana la urma! A fost un meci deschis, eu cred ca am dominat mai mult. Mi-era frica de acesta echipa, il cunosc pe antrenorul Petre Vlatanescu, stiu cam ce pregatire face, ma bucur ca am facut fata pe plan fizic, am avut multe ocazii, ratari, dar s-a vazut lipsa de prospetime pentru ca patru jucatori de la noi au jucat astazi si in campionatul de minifotbal. Nu am reusit sa ii motivam numai pentru meciul de astazi, dar sper sa fie ultima oara cand se intampla chestia asta” , a spus antrenorul Ripensiei, Ovidiu Olariu, care spera la un parcurs cat mai bun in fazele urmatoare ale Cupei: „Obiectivul este sa mergem, cat mai departe, proiectul nostru are nevoie de o imagine buna si imaginea acesta o putem face numai prin rezultate cat mai bune”, a mai spus Olariu.