RCM Timisoara revine dupa infrangerea cu Steaua. Campionii s-au impus, 21-3, in fata Farului Constanta. FOTO!

Rugbystii timisoreni au promis ca isi vor lua revansa dupa esecul inregistrat saptamana trecuta la Bucuresti si, desi nu au reusit victoria cu punct bonus pe care si-au propus-o, elevii lui Chester Williams s-au impus fara probleme in fata Farului.
Peste 1000 de timisorenii au venit sa-i sustina pe campioni, la primul meci disputat de Burcea si compania pe stadionul CFR.
RCM a inceput bine jocul, in ciuda  absentelor numeroase din lot. Constantenii si-au incercat norocul cu o lovitura de pedeapsa(7′), insa Bratu a tinta, iar  timisorenii i-au impins incet-incet pe cei de la Farul in propriul teren. Stephen Shennan a bifat prima reusita a meciului, in minutul 16′, iar Conache a transformat, RCM conducand cu 7-0.
Farul a revenit insa in joc si a  beneficiat apoi de inca patru lovituri de pedeapsa, insa doar ultima dintre acestea a fost transformata de constanteni prin Eugene Jantjies, inainte de a pleca la cabine, astfel ca scorul dupa primul mitan a fost de 7-3.
Chester Williams i-a bagat in sedinta la pauza pe elevii sai chiar pe terenul de joc, iar rezultatele s-au vazut imediat dupa debutul reprizei secunde. Khositashvili a reusit sa culce balonul in terenul Farului in minutul 45, iar Conachi a transformat din nou si campionii s-au distantat la 14-3.
Avantajul a crescut si mai mult, dupa ce in minutul 56, RCM a beneficiat de un eseu de penalitate, transormat si acesta de Conache Cei de la Farul au incercat sa recupereze din handicap in ultima parte a jocului, insa banatenii au stiut sa conserve rezultatul, meciul incheindu-se cu scorul de 21-3 pentru campioni.