Punct important obtinut de ACS Poli Timisoara pe terenul vicecampioanei ASA Tg. Mures

Cu doar trei puncte obtinute in primele 5 runde, ACS Poli pleca la Tg. Mures cu sufletul doar la victorie, cel putin asa gandea Dan Alexa inainte de partida. De cealalta parte, vicecampioana din Tg. Mures nu a convins in acest start de sezon, chiar daca invingea Astra la Giurgiu cu 5-1, insa Miriuta se gandea la fel ca tehnicianul banatenilor, doar la victorie. Pana la urma, cei doi tehnicieni aveau sa se multumeasca cu putinul, adica un punct de „caciula”.

Cu multe schimbari la nivelul echipei de start, cu pedepsitii Canu si Pap in afara primului 11, si cu Zicu doar rezerva, dar cu Goga titular in premiera, la fel ca si Artean, Rufino si Sarmov, ACS Poli a inceput sus meciul de la Tg. Mures punand presiune la poarta lui Stancioiu. Odata cu trecerea timpului, banatenii au profitat sa incerce arma contraatacului si sa se apere grupat. Gazdele au acceptat invitatia si si-au creat multe ocazii de gol. Kirschtein a fost mai tot timpul la post, dar decisiv s-a dovedit a fi Cristi Scutaru care a intervenit de doua ori providential cu capul, la mingi pe care scria gol. La pauza s-a intrat cu scorul de 0-0, dar dupa o prima parte alerta in care s-a jucat fotbal.

In repriza a doua, ACS Poli a jucat la siguranta, asteptand atacurile Muresului si incercand sa profite de spatiile libere de pe contraatac. Gazdele au dominat autoritar, fara insa a mai avea ocaziile din prima parte a intalnirii. O repriza chinuitoare in comparatie cu prima, dar care a adus Timisoarei primul punct extern din acest sezon. Se putea chiar mai mult, cand in minutul 90, Zicu nu a profitat de actiunea excelenta a lui Popovici si a fost blocat in momentul sutului.

ASA Tg. Mures: Stancioiu – Golanski, Bejan, Gonzalez, Balic, Muresan, Gorobsov, Jazvic, Brandan, Pedro, Manolov. Au mai jucat: Hanca, Martins, Velayos.

Antrenor: Vasile Miriuta

ACS Poli: Kirschtein – Belu, Scutaru, Melinte, D. Popescu, Sarmov, Artean, Ov. Popescu, Rufino, Hernandez, Goga, Au mai jucat: Barbut, Zicu, Popovici.

Antrenor: Dan Alexa