Nicio surpriza la Bucuresti! Handbalistii de la Poli Timisoara, invinsi de dinamovisti

TIMISOARA. Derbiul etapei a 17-a din Liga Nationala de handbal, si de ce nu al inceputului de 2017, deoarece s-au intalnit doua echipe medaliate din sezonul anterior, s-a disputat in Sala Polivalenta Dinamo, acolo unde echipa gazda a intalnit Poli Timisoara. Daca amfitrionii se bat la locul 1 inaintea finalului sezonului regulat, violetii incearca sa ajunga si ei in play-off.

Partida a fost echilibrata in cea mai mare parte a ei, doar pe final Dinamo distantandu-se si obtinand o victorie la un scor mult mai mare decat a aratat-o diferenta de valoare din teren, 27-19.

Prima repriza a fost foarte echilibrata, cu violetii la conducere de mai multe ori, dar si ratand destule ocazii de a se desprinde. Gazdele au avut un finis de prima parte mai bun, intrand la vestiare cu un avantaj minim, 13-12.

Banatenii au mai reusit apoi sa stea aproape de campionii en-titre circa un sfert de ora din mitanul secund, apoi gazdele, mai ales prin Sandru, aflat in mare forma, dar si prin portarul Grigoras, au facut diferenta.

S-a incheiat 27-19, un joc in care multi violeti cu experienta au dezamagit, dar si o partida din care banatenii au ce invata, mai ales ca in urmatoarele etape nu isi mai permit pasi gresiti pentru a intra in primele 8 la finalul sezonului regulat.

Etapa viitoare, Poli SCM Timisoara pare a avea un joc mai facil, cu CSM Focsani, pe teren propriu.