Meci cu final asteptat! Timisoara bate Dinamo in prima liga de baschet masculin

TIMISOARA. Primul meci din returul sezonului regulat pentru BC SCM Timisoara pe teren propriu a insemnat o victorie frumoasa pentru trupa violeta, in fata unui adversar de traditie. Nu a fost insa usor, banatenii tremurand putin pe final pentru succesul cu 82-78.

CITESTE SI: EXCLUSIV! Imagini incredibile! Hoti de buzunare BATUTI de calatori in statia de autobuz la Timisoara! Cum isi fac timisorenii singuri dreptate? VIDEO

In tur, banatenii obtineau singura lor victorie externa, iar acum, gazdele plecau favorite, mai ales ca obtinusera patru victorii la rand pe teren propriu. Primul sfert a fost unul de exceptie pentru banateni, care au reusit sa faca spectacol, mai ales pe partea ofensiva, unde le-a iesit tot! Dupa 10 minute tabela indica deja o diferenta de 15 puncte, 35-20 pentru elevii lui Nenad Mandic. In sfertul doi, banatenii s-au dus si la +18, insa inexplicabil pe final de repriza, gazdele nu s-au mai regasit, iar Dinamo a redus serios din ecart, castigand sfertul cu 10 puncte, 21-11, pentru un total de 46-41 dupa 20 de minute.

In partea secunda, amandoua echipe au avut parti bune, in care se aparau bine si atacau eficient, dar si parti rele, in care jocul nu mergea. BC Timisoara s-a distanta la 10 puncte inainte de intrarea in ultimul sfert, insa „cainii” au revenit in ultima perioada in joc, chiar si la doua puncte in spate, 73-71. Cum era normal la acest scor, finalul a fost cu multe emotii de ambele parti. Timisoara a rezistat mai bine presiunii si s-a impus meritat cu 82-78, obtinand astfel a 6-a victorie din 12 partide.

Octavian Popa Calota a facut cel mai bun meci al sau de la venirea la BCT, reusind 23 de puncte, 4 recuperari si 6 pase decisive. Mladen Jeremic a contribuit cu 17 puncte, iar Milos Komatina cu 15. De la Dinamo, Mitchell a adunat 21 de puncte, Sutalo 17, iar Dundjerski 16.