Leii da, Ursii ba! BC SCM Timisoara bate la Pitesti, Timba pierde la ultima clasata

TIMISOARA. Victorie importanta pentru BC SCM Timisoara, intr-un meci din Top 6 disputat la Pitesti. Desi au inceput partida cu un deficit de 11 puncte, „Leii din Banat” au revenit rapid in joc, au condus la pauza mare cu 42-39 si si-au creat in sfertul trei un avantaj pe care l-au gestionat cu bine, in fata unei echipe periculoase.

S-a terminat 84-79 pentru trupa banateana, iar echipa pregatita de Tudor Costescu va juca urmatoarea partida la Oradea, sambata.

Este a doua victorie obtinuta de „Leii din Banat” in minicampionatul primelor 6 clasate, după succesul de acasă cu Steaua. Trupa viola a urcat momentan pe locul 3, dar va cadea de pe podium cel putin cu o pozitie dupa disputarea partidei dintre CSU Oradea si CSM Steaua Bucuresti.

Din pacate, „Ursii” de la Timba au fost invinsi neasteptat de ultima clasata din minicampionatul echipelor din grupa locurilor 7-12. Desi au condus in multe momente in partida de la Bucuresti cu Dinamo, elevii lui Dan Ionescu s-au inclinat cu 82-85.