INCREDIBIL la felul in care a inceput campionatul, dar BC Timisoara a scapat de retrogradare! Victorie cu Energia Targu Jiu

TIMISOARA. „Mandrie de Lei”… Desi erau primii favoriti la retrogradare, „Leii din Banat” au intors toate pronosticurile si astazi si-au asigurat ramanerea in liga de elita a baschetului romanesc. A fost 81-73 cu CS Energia Tg. Jiu, dupa o prima repriza fantastica pentru violeti.

28-15 dupa prima sirena si 51 (!) – 38 la pauza mare pentru banateni, care si-au asigurat victoria astfel din sfertul 3. Doar in ultimele minute gorjenii au reusit sa puna probleme, dar deja era prea tarziu. 81-73 scor final si a 7-a victorie din ultimele 8 meciuri pentru echipa timisoareana, care merge „ata” in continuare.

Jocul de echipa a fost astazi primordial, aceasta fiind si cheia succesului. Jeremic a reusit 18 puncte, urmat de Djapa – 16, Veselinov – 11 si Toth – 10. De cealalta parte, Horne a reusit nu mai putin de 40 de puncte (!!) si 9 recuperari!

Elevii lui Nenad Mandic vor juca in runda viitoare in deplasare, impotriva lui BCM U Pitesti.