In grafic! CH Politehnica s-a impus clar in fata echipei Minaur Baia Mare si si-a trecut in cont inca trei puncte

Alb-violetii au castigat cu 30-24(15-11) partida disputata joi la Sala Constantin Jude contra echipei la care activeaza in prezent ex-polistul Andrei Grasu. Diferenta de scor in favoarea timisorenilor putea fi insa, chiar mai mare.

Petkovic a deschis scorul pentru banatenii si a marcat primele patru goluri ale lui Poli in meciul cu Minaur(4-2, 6′). Baia Mare a reusit in doua randuri sa restabileasca egalitatea  pe debut de joc(4-4, 7′ si 6-6, min. 11), insa apoi oaspetii care s-au bazat in ofensiva, in special pe fostul ‘alb-violet’, Andrei Grasu nu au mai reusit sa tina pasul.
Ajutata si de interventiile portarului Valceanu, aflat intr-o evidenta crestere de forma, CH Politehnica a reusit patru goluri consecutive(10-6, min.16), iar pana in minutul 20, echipa antrenata de Constantin Stefan s-a distantat la cinci lungimi(12-7).
In partea a doua a meciului, ecartul in favoarea timisorenilor a crescut si mai mult, ajungand chiar la 10 goluri(28-18, minutul 54′).
Pe final, antrenorul lui Poli a trimis in teren si jucatorii mai tineri din lot, iar diferenta de pe tabela s-a mai redus, alb-violetii impunandu-se cu 30-24.
‘Sunt bucuros pentru aceasta victorie, era un meci pe care trebuia sa il castigam, vine o pauza de aproape 4 saptamani in Liga Nationala si mi-am dorit ca aceasta pauza sa fie una linistita pentru echipa si pentru mine. Baia Mare este o echipa care se bate pentru locul 6, la fel ca si noi si trebuia sa avem o atitudine super-pozitiva. Ii felicit si Rzavan Valceanu, a avut o prestatie foarte buna, sper sa o tina tot asa. atunci cand te tine poarta e mult mai usor sa castigi. Dar vreau sa remarc intreaga echipa pentru ca incet-incet incepem sa facem un grup unit si sa cream coeziune de care vorbeam la inceputul acestui campionat. Baietii au fost super motivati si merita toate laudele noastreIntr-adevar, diferenta putea fi mult mai mare, dar am preferat sa rulez tot lotul, sa le dau sansa tuturor sa joace si ma bucur ca am profitat de aceasta oportunitate, pentru ca  jucatorii care au jucat mai putin sa intre si ei in teren , a spus antrenorul Constantin Stefan.
„Nu a fost usor, am pregatit meciul asta de o saptamana si ii felicit pe toti ca au dat tot pe teren. A fost un pic presiune pe noi, pentru ca trebuia sa castigam si ma bucur ca am reusit. Se poate spune ca este unul din cele mai bune meciuri ale mele la Poli. Acesta si cel cu Steaua. Sper sa fiu tot mai in forma si sa apar cat mai bine si de acum inainte„, a spus portarul Valceanu.
Cel mai bun marcator pentru CH Politehnica a fost Zarko Petkovic, cu 9 goluri inscrise, urmat pe lista marcatorilor de Timofte, Chikovani si Santeiu, cu cate 4 reusite. Au mai inscris: Halca(3), Irimias(2), Mrakic (2), Daninfeld(1) si Ungureanu (1).
De partea cealalta, Andrei Grasu a marcat mai bine de jumatate din golurile echipei, 14.
„A fost un meci greu pentru noi, veneam dupa un meci slab facut acasa cu Turda. Dezamagirea e in apararare, noi am avut pana acum o aparare buna, spre foarte buna, cu goluri putine primite, iar astazi am primit neasteptat de multe. Si totodata a fost o lupta destul de inegala si in atac. Este un pas gresit pentru noi, care s-ar putea sa ne coste in lupta pentru locul 6, trecuia macar un punct sa fi luat”, a spus antrenorul secund al celor de la Minaur, Adi Popovici