Galop pentru sanatate. BC Timisoara invinge la scor si Iasiul

TIMISOARA. „Leii din Banat” au avut un meci usor in acesta seara in partida cu Poli Iasi. Elevii lui Tudor Costescu au marcat pentru a doua oara la rand peste 100 de puncte intr-un joc. Daca la mijlocul saptamanii invingeau concitadina Timba la 101-76, astazi, violetii au inscris din nou mult, 109-73.

A fost un meci fara istoric, gazdele dominand din primele minute partida, oaspetii din Iasi nereusind sa fie in avantaj nici macar pentru o secunda. Dupa 35-17 la prima sirena, ecartul a crescut de la sfert la sfert, pana la o diferenta maxima de 36 de puncte.

Violetii au dominat la toate capitolele, de la recuperari 45-22, pana la pase decisive, 30-17, precum si arunacrile de doua, trei si un punct…

Capitanul Mladen Jeremic a fost din nou cel mai bun marcator al echipei cu 18 puncte, fiind urmat de Ionut Dragusin – 15 si excelentul Popa Calota – 14 puncte, 6 recuperari si 8 pase decisive.

De la vizitatori, Michael Babatunde Bolugn a reusit un meci mare cu 29 de puncte, 4 recuperari si 3 pase decisive.

In weekendul viitor, banatenii vor merge pentru jocul din etapa a VI-a la Tg. Mures.