FC Basel – CFR Cluj 1-0! Ardelenii isi iau adio de la primavara europeana

CFR Cluj's Portuguese goalkeeper Nuno Claro (C) deflects the ball in front of FC Basel's forward Alexander Frei (L), Swedish defender Behrang Safari (2nd L), CFR Cluj's Angolan midfielder Dominique Kivuvu (2nd R) and CFR Cluj's Portuguese defender Cadu (R) during their UEFA Champions League group E football match at Saint Jakob-Parc in Basel on November 23, 2010. AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI (Photo credit should read FABRICE COFFRINI/AFP/Getty Images)

CFR Cluj a pierdut partida din deplasare cu FC Basel, scor 1-0, singurul gol al meciului fiind inscris de Almerares in minutul 15. Clujenii au jucat lamentabil in meciul din grupele Ligii Campionilor, terminand meciul si in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Piccolo din minutul 89. Statisticile meciului spun totul.
In fata ultimei sanse de a accede in primavara europeana, CFR Cluj s-a deplasat in Elvetia pentru o intalnire decisiva cu FC Basel. In partida tur de la Cluj-Napoca, ardelenii s-au impus cu 2-1, ceea ce le dadea speranta ca vor reusi un scor bun si in retur.

In Elvetia, insa, jocul CFR-ului n-a functionat asa cum isi dorea Sorin Cartu. Chiar daca in minutul 4 Culio a avut o mare sansa de a inscrie, dar a preferat sa preia pe piept in loc sa traga din prima la poarta, in continuarea meciului fazele de poarta ale feroviarilor au fost putine spre inexistente.

Elvetienii au inceput treptat sa-si impuna ritmul de joc in zona mediana si sa impinga echipa clujeana tot mai in spate in propria jumatate. Iar in minutul 15 Almeraes a deschis scorul cu un sut din apropiere dupa o superba pasa pe jos la intalnire din banda dreapta. Tocmai in acel moment CFR juca in inferioritate numerica, Felice Piccolo primind ingrijiri pe marginea terenului in urma unei accidentari suferite anterior.

Dupa doar doua minute elvetienii isi puteau dubla avantajul de pe tabela, insa Piccolo, revenit in teren, a reusit sa respinga din fata portii goale, Nuno Claro fiind batut la aceasta faza. CFR a fost salvata apoi de capitanul Cadu si de Tony, in minutul 29, la doua suturi extrem de periculoase ale lui Safari.

Minutul 32 trebuia sa aduca o eliminare in tabara gazdelor dupa ce Abraham l-a lovit cu piciorul in cap pe Bastos la un duel, cica, aerian, insa arbitrul nu a acordat nici macar cartonas galben. Francezul Laurent Duhamel s-a multumit doar sa-l trimita pe Bastos in afara terenului pentru a-si schimba tricoul plin de sange. Asta pentru ca asa prevede regulamentul, care mai spune printre altele ca se da si cartonas rosu pentru astfel de intrari criminale.

Tot Abraham putea primi cartonasul rosu in minutul 42 pentru o simulare grosolana in careul CFR-ului, insa acelasi arbitru s-a aratat ingaduitor si s-a rezumat la un simplu zambet in momentul in care s-a consultat cu asistentul in privinta a ceea ce s-a intamplat la faza din suprafata de pedeapsa a ardelenilor.

Repriza secunda a adus o schimbare in garnitura alb-visiniilor, Bjelanovic intrand la pauza in locul inexistentului Traore. Nu ca Bjelanovic a fost mai „existent” in a doua repriza. Basel a continuat jocul de posesie si de presing, in timp ce ardelenii s-au aparat la disperare si au incercat, fara sa reuseasca, sa ajunga periculos la poarta adversa.

FBL-EUR-C1-BASEL-CLUJ
Basel putea face din nou 2-0 in minutul 61, dar de aceasta data bara i-a salvat pe clujeni. Tembo a tras in forta din marginea careului, Claro a reusit sa devieze mingea cu piciorul, iar aceasta s-a lovit de bara din stanga. Balonul a revenit cu noroc la elvetieni, dar tot Claro a fost pe faza si a blocat sutul lui Frei.

Neputinta elevilo sai l-a enervat la culme pe Sorin Cartu in minutul 77, cand tehnicianul ardelenilor si-a pierdut cumpatul si a luat la suturi copertina bancii de rezerve. Cartu a fost calmat cu greu de ceilalti oficiali ai Clujului, fiind luat apoi in colimator de arbitrul de rezerva, care s-a postat in apropierea bancii clujenilor pentru a-l observa mai bine pe antrenorul roman.

Chiar daca apropierea finalului meciului ar fi trebuit sa declanseze determinarea in randul campionilor Romaniei, mai periculosi au fost tot elvetienii. Yapi a fost si el aproape de a inscrie in minutul 84, insa sutul sau violent in diagonala a fost deviat cu varful degetelor de Claro de pe cadrul portii. Din minutul 89 CFR Cluj a evoluat in inferioritate numerica, Felice Piccolo fiind eliminat de arbitrul francez pentru o reactie nervoasa. Almerares nu a vurt sa dea mingea clujenilor la o faza fixa si italianul l-a impins violent fiind trimis direct la vestiare pentru a se calma.