Fara probleme. CFR Timisoara invinge Fortuna Becicherecu Mic in meciul de deschidere din Superliga de fotbal feminin. Foto

TIMISOARA. Prima etapa din Superliga de fotbal feminin a programat duelul dintre cele doua reprezentante ale Timisului la acest nivel, Fortuna Becicherecu Mic si CFR Timisoara.

CFR Timisoara a fost aproape sa deschida scorul inca de la prima faza a partidei de la Becicherecu Mic, insa Larisa Sirbovan nu a reusit sa trimita pe langa Romina Barbosu. Cateva minute mai tarziu varful ‘leopardelor’ a fost imitat de colega sa de echipa, Ozana Ababei. Dupa un sfert de ora de atacuri ale feroviarelor, Manuela Voica a patruns in careu pe partea stanga, a fost oprita de una dintre aparatoarele Becicherecului, iar centralul Barzuca a aratat punctul cu var. Larisa Sirbovan a executat penalty-ul, insa balonul a trecut prin dreapta buturilor nou promovatei.

In minutul 33, dominarea autoritara a CFR-ul s-a concretizat. Mingea a ajuns in banda dreapta la Lidia Suvet, aceasta a sutat de la aproximativ 30 de metri, Romina Barbosu a atins balonul insa acesta a ajuns in plasa.

Repriza a doua a continuat pe aceleasi coordonate, iar in minutul 65, Larisa Sirbovan a gasit-o in centrul careului pe Alice Cociuba, iar fotbalista venita in aceasta vara de la Ineu la Gara Mare a invins-o fara mari probleme pe Barbosu. Cu 10 minute inainte de final CFR-ul a mai trimis inca o data balonul in poarta, insa reusita a fost anulata pentru o pozitie de offside la Ozana Ababei. Cea mai periculoasa faza a Fortunei a venit in ultimele minute ale partidei, cand Cristina Linul a scapat catre poarta feroviarelor, insa la marginea careului de 16 metri a facut o fenta in plus si le-a dat jucatoarelor de la Gara Mare posibilitatea sa se replieze.

Inceputurile sunt intotdeauna destul de anevoioase. Avem multe de reparat in jocul echipei. Nu cred ca s-a pus problema invingatorului astazi, am dominat de la un capat la altul meciul, am ratat si un penalty. mai avem o pauza pana la meciul urmator cu Prundu Bargaului in 24 si putem sa reglam multe. Alice Cociuba a reusit sa marcheze la debut, a si ratat cateva ocazii. Maria Neacsu este si ea o jucatoare care bare multe de talentat si sper sa convinga ca este o jucatoare de echipa nationala„, a declarat la finalul meciului pentru opiniatimisoarei.ro, antrenorul lui CFR Timisoara, Florin Bugar.

Jocul nu a mers deloc. Pe perioada de vacanta majoritatea au fost plecate si a fost greu sa fac antrenament si sa am aceleasi 5-6 fete. In plus, am intalnit o echhipa foarte buna astazi, care a dominat in proportie de 80% jocul. Au pasat foarte bine si tin sa le felicit. Jocul nostru lasa inca mult de dorit, suntem inca o echipa in formare, care nu are decat 2-3 jucatoare cu experienta care au jucat la nivel inalt, in rest toate au inceput de la zero si mai avem un pic de lucru. Au crezut ca e acelasi nivel ca la liga a doua, dar la Liga 1 este mult mai greu. O sa profitam de cele 2 saptamani de pauza sa punem la punct lucrurile pe care eu le doresc, de pozitionare la marcaj, si ele sa isi si revina„, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro, antrenorul Fortunei Becicherecu Mic, Florin Padureanu

CFR Timisoara: Durla – Neacsu, Cociuba(Ienovan), Suvet, Molnar, Ion(Obrad), M. Voica, Sirbovan, Bistrian, Heisu(Scurtu), Ababei.

Fortuna Becicherecu Mic: Barbosu – Stoianov, Crisan, Codreanu(Betea), Abrudan, Mandrut(Christopolou), Tomesc(Jurj), Puca, Voinea, Vuicin, Linul