Entuziasmul nu a fost suficient. Timba a tinut piept Stelei doar in prima parte a partidei de la sala Constantin Jude. FOTO!

Trupa lui Bogdan Murarescu nu a inceput rau meciul cu Steaua din prima etapa a returului Ligii Nationale. ‘Tritele’ lui Popa si Andries din debutul jocului le-au dat curaj ‘ursilor’, care dupa o alta reusita de trei, semnata de aceasta data de nou-venitul Nakic au ajuns s conduca la 5 puncte in minutul 6(18-13). Stelistii au marcat insa 8 puncte consecutive pe finalul primului sfert si au incheiat in avantaj primele zece minute de joc(20-23).
Oaspetii s-au distantat apoi la 11 puncte pe debutul sfertului doi(22-33, min.14), dupa un partial de 2-10 si desi Timba a redus ecartul la 6 puncte(27-33, min. 15), stelistii au iesit la pauza cu 15 puncte avantaj(36-51).
Experienta bucurestenilor si-a spus cuvantul in partea a doua a jocului, stelistii profitand de greselile comise de elevii lui Murarescu.
Inainte de ultimele zece minute ros-albastrii au avut un avans de 21 de puncte(51-72) si s-au impus in final cu 87-59.
Cel mai bun marcator al banatenilor a fost Popa(16 puncte, 5 pase decisive), urmat de nou-venitul Nakic(10 puncte),
Florveus(7 puncte), Patru, Czmor si Pacuraru(cate 6 puncte), Andries(5 puncte), Mihuti(2 puncte), Csender(1 punct).
Pentru Steaua, cele mai multe puncte le-a marcat Nyakundi, 30, urmat de Durasovic(15 puncte).