Eliminare dramatica! Romania vine acasa, desi avea 2-0 cu Ucraina. Accidentarea timisoreanului Savio, decisiva

Numai noua ni se poate intampla asa ceva. De la 2-0 in minutul 11, la 2-3 in ultimele secunde! Echipa nationala de futsal a Romaniei a ratat, vineri seara, calificarea in sferturile de finala ale Campionatului European din Slovenia, dupa ce a fost invinsa, cu scorul de 3-2, de reprezentativa Ucrainei, in cel de-al doilea meci din grupa C a competitiei.

CITESTE SI: Nicolae Robu, catre taximetristii nemultumiti din Timisoara: Daca ei considera ca activitatea Uber este ilegala, trebuie sa sesizeze organele abilitate

Romania a condus cu scorul de 2-1 la pauza, dupa golurile marcate de brazilianul naturalizat Savio Valadares (5′) si Ignat (11′), respectiv Korolyshyn (20′). In partea secunda, ucrainenii au mai punctat, insa, de doua ori, prin Pediash (28′) si Shoturma (40′), si si-au asigurat calificarea in sferturi.

Momentul decisiv a fost accidentarea jucatorului Informaticii Timisoara, Savio Valadares, cel care a si deschis scorul cu un gol superb, dupa o actiune personala. Brazilianul naturalizat a fost accidentat la genunchi si nu a mai putut continua. Chiar si asa, tricolorii nu aveau voie sa piarda acest meci de la 2-0. Acest esec trebuie sa produca un cutremur la echipa nationala, iar multi jucatori trecuti de 30 de ani, pot linistit sa lase loc unei noi generatii.

In primul meci disputat in grupa C, Romania a pierdut, miercuri, scor 4-1, în fata Portugaliei. In ultimul joc, Portugalia va intalni Ucraina, duminica, ambele echipe fiind deja calificate în faza sferturilor de finala.