Cu emotii, dar absolut meritat! Poli Timisoara invinge Ineul si este lider solitar in C4

TIMISOARA. ASU Poli a intalnit astazi pe Stiinta o grupare incomoda, CS Ineu, care, in ciuda unui inceput slab, si-a revenit spectaculos in ultimele etape si a venit sa isi vanda scump pielea in capitala Banatului.

Astfel, pe un timp extrem de neprietenos, doar cateva grade peste limita inghetelui si cu o ceata destul de intensa, atmosfera a fost incalzita de superbii fani alb-violeti, care nu au ratat ocazia de a se afla aproape de „Baietii in ghete”, chiar si in aceste conditii.

Primul sfert de ora a fost echilibrat, cu mingea aflandu-se mai mult intre cele doua careuri mari, vizitatorii aparandu-se grupat, in timp ce gazdele au preferat pentru inceput un joc de tatonare. Totul s-a schimbat in minutul 20, cand dupa o faza marca inregistrata Vucea, care l-a gasit in careu pe Badauta, al carui sut a fost greu scos de Bujor in corner. Aceasta a fost semnalul inceperii unei dominari categorice a gazdelor. In minutul 24, acelasi Vucea a obtinut un corner, Stancu a centrat perfect iar capitanul Galan si-a depasit in aer adversarul si a inscris la coltul lung, 1-0. Ineuanii nu au avut timp sa recationeze, si dupa o alta ocazie a lui Badauta, Giurici a pus latul la centrarea neobositului Vucea, 2-0, scor cu care s-a intrat si la pauza.

In partea secunda, polistii au ramas in atac si si-au creat si alte faze de gol, insa portarul Bujor, sau slaba concentrare in fata portii, a facut ca scorul sa ramana cel stabilit in minutul 31. Asta pana in minutul 70, cand la o faza care nu a anuntat nimic, oaspetii au primit un penalty, transformat de Bier! Gazdele nu au facut pasul inapoi dupa gol, ramanand sus, in jumatatea adversa si doar prelungirile partidei i-a surprins in propria jumatate. Victorie meritata obtinuta de alb-violeti, care au acum 25 de puncte, cu 3 mai multe decat Cugir care a invins astazi Sebisul, pe care l-a egalat la puncte, dar l-a depasit la golaveraj.