CH Politehnica, invinsa pe terenul penultimei clasate din Liga Nationala. Ce spune antrenorul Constantin Stefan!

In ciuda victoriei cu Suceava de etapa trecuta, alb-violetii nu au reusit, se pare sa depaseasca perioada neagra in care se afla. Timisorenii au fost condusi in meciul cu CSM Bucuresti chiar si la 11 goluri diferenta.

Gruparea bucuresteana care se afla pe penultimul loc in clasamentul Ligii Nationale s-a instalat la conducere inca din startul meciului cu Poli. Gazdele au avut 2-0(3′) prin reusitele lui Rotaru, pentru ca apoi sa se distanteze la 4 goluri avans(7-3, min 10). Cu Nicusor Negru in prim plan, trupa lui Bozo Rudic a reusit un adevarat galop de sanatate, ajungand la un avans de 8 lungimi(16-8), pana cu un minut inainte de pauza.

La vestiare s-a plecat la scorul de 16-10, insa nici debutul partii a doua a jocului nu a adus o imbunatatire in jocul alb-violetilor.
Dupa o serie de 5 reusite consecutive, CSM Bucuresti s-a desprins la 11 goluri(24-13), iar Timisoara parea in genunchi. In ultimul sfert de ora de joc, elevii lui Constantin Stefan au avut totusi o tresarire de orgoliu si profitand si de lipsa de concentrare a gazdelor au inceput sa reduca din handicap. In plina revenire pe tabela, alb-violetii l-au pierdut insa si pe Alexandru Ursu, iesit accidentat dupa un duel cu Racotea.
Totusi, banatenii au reusit sa se la doar trei goluri de bucuresteni(29-26) cand mai erau trei minute de joc. Dar a urmat o greseala a lui Timofte, apoi un 7 metri transformat de Negru( omul meciului, sambata) si nimic nu s-a mai putut schimba. Partida s-a incheiat la scorul de 32-28 pentru CSM Bucuresti, care a bifat astfel a doua victorie in campionat
‘Suferim in continuare in atac, din pacate nu ne putem crea situatii favorabile de gol si ca atare nu inscriem atatea goluri cate ne-am dori. Astazi am luat destul de multe goluri, cum se spune inhandbal portarul face 50% din echipa, pe noi nu ne-au ajutat astazi niciunul din cei trei portari, au prins destul de putine mingi, a trebuit sa schimbam si sistemul, putin mai avansat si ne-a costat acest lucru. Vreau sa felicit echipa CSM-ului, stiam ca ne astepta un meci greu la Bucuresti, cele doua jocuri de la reinceperea returului le-au confirmat o forma buna, am incercat sa ne pregatim cat mai bine pentru acest meci, dar din pacate nu ne-am putut ridica, cel putin in primele 40 de minute la ritmul celor de la CSM si revenirea noastra a fost destul de tarzie. Cand inca mai speram ni s-a accidentat Ursu, care rezolvat destul de bine plusul in fata lui Racotea, nu am mai avut pe cine sa punem in loc  si din pacate pentru noi, am pierdut„, a spus antrenorul Constantin Stefan.
Pentru CH Poli cei mai buni marcatori la Bucuresti au fost: Lela (6 goluri), Halca( 5), Timofte (5),  Kaftin (3), Daninfeld (3), Santeiu (2),  Ursu (2), Petkovic(1), Arseni (1).
De la CSM Bucuresti s-a remarcat Nicusor Negru, cu noua reusite, urmat de Racotea cu 6 goluri marcate.
Handbalistii timisoreni vor sustine urmatorul joc, pe tern propriu, contra campioanei HCM Constanta.