BC Timisoara, invinsa la Cluj, dupa prelungiri. Alb-violetii au cedat cu scorul de 84-95, in fata celor de la U Mobitelco

„Leii” au inregistrat a treia infrangere din acest retur. Elevii lui Srdjan Jovanovic au condus in prima parte a meciului, apoi gazdele au trecut la timona. BC Timisoara a trimis partida in prelungiri, dar tot clujenii au iesit invingatori.
Primul sfert le-a apartinut alb-violetilor. Gruparea banateana a condus dupa primele zece minute cu 23-16, iar in minutul 14, diferenta in favoarea „leilor” a ajus la zece puncte(21-31). Peste doar 4 minute insa, gazdele au egalat (35-35), pentru ca, la finele sfertului doi, sa treaca in avantaj(43-41).
BC Timisoara a avut o tentativa de revenire in sfertul trei. Elevii lui Srdjan Jovanovici au egalat(45-45, in minutul 23), dar clujenii au ramas la timona si inaintea ultimelor zece minute conduceau cu 61-57.
Gazdele s-au distantat la 8 puncte(65-57), in minutul 31, dar timisorenii au fortat, au reusit 9 puncte consecutive, prin Garry Gallimore si au preluat conducerea in minutul 33(65-66), insa  nu au reusit sa se mentina la carma jocului. Clujenii au condus pana cu un minut inainte de finalul timpului regulamentar, dar BC Timisoara a egalat(79-79) si meciul a ajuns in prelungiri.
In extra-time,  alb-violetii au cedat  insa,  Clujul impunandu-se  in final cu scorul de 95-84.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Zlatko Jovanovic, cu 20 de puncte, urmat de Garry Gallimore, cu 16. De partea cealalta s-a remarcat Steven Wright Jr, cu 24 de puncte marcate.