BC Timisoara invinge campioana in prelungiri! Leii s-au impus cu scorul de 103-91 in fata celor de la CSU Ploiesti. Vezi FOTO!

Alb-violetii au castigat meciul restanta contand pentru etapa cu numarul 11 a Ligii Nationale, dupa ce campionii en-titre au condus aproape pe toata durata celor 40 de minute regulamentare.
CSU Ploiesti s-a instalat la conducere inca din debutul jocului si in minutul 8 conduceau la 11 puncte diferenta(16-27). Dupa ce la finele primului sfert, tabela arata scorul de 23-28, timisorenii au restabilit egalitatea in minutul 13(28-28), iar in minutul 16 au reusit sa si conduca pentru cateva secunde (36-34), insa tot oaspetii au iesit in avantaj la pauza, 44-46.
Campioana en-titre s-a aflat la conducere si dupa sfertul trei(66-69), dar in debutul ultimului sfert, cu trei puncte reusite de Sarovic si doua de Johnson, alb-violetii au trecut in avantaj(71-69). Nu insa pentru mult timp, pentru ca in minutul 36, Ploiestiul a revenit la timona(78-79), iar in mintul 38,  conducea cu 6 puncte diferenta(80-86). Totusi ”leii” au reusit sa trimita meciul in prelungiri. Archie a reusit cinci puncte consecutive, Burlacu a ratat una din cele doua libere dictate pentru oaspeti, iar Jovanovic a marcat ambele aruncari libere obtinute de Timisoara, iar cele 40 de minute regulamentare de joc s-a incheiat la scorul de 87-87. Alb-violetii au reusit sa-si aproprie victoria in prelungiri, impunandu-se dupa cele cinci minute suplimentare cu scorul de 103-91.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Jovanovic cu 26 de puncte reusite. L-au urmat Archie cu 20 de puncte, Sarovic, cu 15, Derasimovic 13, si Gallimore, 12. Pentru CSU Ploiesti, cele mai multe puncte le-au marcat Burlacu, 15, Vlahovic, 16 si Timermanis, 15.