BC Timisoara incepe returul cu victorie! ‘Leii’ au invins Pitestiul, la Sala Constantin Jude. FOTO!

Alb-violetii au facut un joc excelent in prima repriza, iesind la pauza cu 21 de puncte avans, insa au avut emotii pe final, cand pitestenii s-au apropiat la doar 3 puncte.
Primul sfert al meciului de la Sala Constantin Jude a fost unul spectaculos, cu 54 de puncte marcate si nu mai putin de 10 ‘trite’, sase de partea Timisoarei si patru reusite de oaspeti.
Trupa lui Petricevic a incheiat primele zece minute cu 6 puncte avans(30-24) si cu tanarul Milencovici intrat pe teren in locul lui Vasojevic, accidentat.
Tehnicianul banatenilor a fortat si pe debutul sfertului 2 l-a aruncat in lupta si pe Toth, care a reusit sa si puncteze, pentru a duce diferenta la zece puncte in favoarea alb-violetilor in minutul 12 (34-24), pentru ca apoi Gacesa sa mareasca ecartul la 13 puncte(37-24). Oaspetii au raspuns cu o serie de 9 puncte consecutive(37-33, minutul 15), insa acestea au fost si singurele puncte marcate de pitesteni in sfertul al doilea, pentru ca pana la pauza elevii lui Sapera  nu au mai reusit sa inscrie nici macar un punct. BC Timisoara a plecat la vestiare cu 21 de puncte avans( 54-33) si  trupa lui Petricevic  se indrepta spre o victorie clara in fata Pitestiului.
Debutul sfertului trei, cu reusita de trei puncte a lui Conley i-a facut pe spectatorii din Sala Constantin Jude sa se ridice in picioare si sa se pregateasca de  spectacol, dar finalul le-a dat ceva  emotii. Pitestiul a reusit sa castige sfertul trei(19-12) si sa reduca diferenta la 14 puncte pana in minutul 30(66-52), iar in ultimele zece minute oaspetii  au continuat cursa de urmarire, apropiindu-se, cu 40 de secunde inainte de finalul meciului, la doar 3 puncte de alb-violeti(74-71). Sustinuti  de galerie, care a raspuns chemarii lui Petricevic si a revenit la sala dupa o lunga perioada de timp , ‘leii”  s-au tinut tari si au reusit sa-si aproprie victoria, una foarte importanta pentru gruparea timisoreana(79-73).
VEZI AICI FOTO!
Gacesa a fost  principalul marcator al timisorenilor(25 de puncte si 11 recuperari), urmat de Fenn(15 puncte), Anthony Lee(14 puncte),Conley(13 puncte), Jovanovic(10 puncte, si 8 pase decisive) si Toth(2 puncte).
Pentru BCM U Pitesti cele mai multe puncte le-a marcat Barac(19 puncte), urmat de Ulmer si Tutt, cu cate 13 puncte inscrise